//Problém so štartovaním záhradnej techniky? – zbystrite pozornosť a nezanedbajte pravidelný servis

Jednoduchý servis
v domácich podmienkach

Pripravte sa na nadchádzajúcu sezónu a vyservisujte si kosačku doma. S jednoduchými tipmi, kvalitnými olejmi a prípravkami to dokáže každý.

 

Viete aký je hlavný rozdiel medzi 2-taktným a 4-taktným motorom?

V technickom priemysle môžeme motory rozdeliť do mnohých kategórií. Ak sa bavíme čisto o záhradnej technike, hlavné rozdelenie motorov je na 2-taktné a 4-taktné. Ich rozdiely sú zásadne – a to najmä v efektivite, výkone a v spotrebe paliva.

2-taktné motory/ 2-dobé motory majú menej valcov ako 4-taktné motory a pracujú ako už z názvu plynie v dvoch taktoch alebo teda v dvoch dobách. Práca 2-taktného motora avšak pozostáva so všetkých štyroch taktov, niekoľko z nich ale prebieha súčasne. Pracovný cyklus motora tak prebehne počas dvoch zdvihov piestu a jednej otáčky kľukového hriadeľa. Vzhľadom na svoju veľkosť majú vyšší výkon. Zároveň však spotrebujú viac paliva a sú hlučnejšie ako 4-taktné motory.

TIP: Domáci servis kosačky: Prečo je dôležité správne riedenie oleja s benzínom v 2-taktných motoroch? Je to z dôvodu, že olej pomáha ochladzovať valce a piesty tým, že im poskytuje správne mazanie. Ak správne nenamažete valec a piest, kovy sa môžu vzájomným trením nadmerne opotrebovávať a navzájom sa poškodzovať, či až roztaviť, a tým trvalo poškodiť. Preto netreba zabúdať, na kvalitný olej pre 2-tatkné motory, riadiť sa pokynmi výrobcu záhradnej techniky ale aj pokynmi k riedeniu udávanými výrobcom motorového oleja.

Na druhej strane, 4-taktné motory sú zvyčajne väčšie a komplikovanejšie ako 2-taktné motory. Sú však efektívnejšie v spotrebe paliva a produkujú menej emisií. To znamená, že 4-taktné motory môžu byť menej výkonné ako 2-taktné motory rovnakého objemu, ale sú oveľa efektívnejšie v dlhodobom používaní a sú menej náchylné k poruchám.

Pre jednoduchšie pochopenie pracovného procesu motora si ho môžeme rozdeliť na 4 cykly:

  1. Nasávanie – pri pohybe piesta nadol sa valec cez nasávací ventil nasáva vzduchom.
  2. Kompresia (stláčanie vzduchu) – piest pri pohybe nahor stláča vzduch. Chvíľu pred koncom zdvihu sa do valca vstrekne palivo, ktoré sa v horúcom stlačenom vzduchu vznieti.
  3. Spaľovanie a expanzia – stlačená zmes paliva a vzduchu horením vybuchne, tlačí a vytlačí piest zase nadol.
  4. Výfuk – spálené palivo a oxid uhoľnatý je vytláčaný piestom z valca do výfukového potrubia cez výfukový ventil.

 

4-taktné motory v záhradnej technike a ich servis

Ako už bolo uvedené, v porovnaní s inými typmi motorov je 4-taktný motor výnimočný tým, že je schopný dosiahnuť vyššiu účinnosť – silu, spotrebovať menej paliva a vypúšťať do ovzdušia menej emisií. Tento typ motorov je bežne používaný v automobiloch, kosačkách, lodných motoroch, generátoroch a pri iných produktoch, ktoré vyžadujú spoľahlivý a stály výkon.

4-taktný motor pracuje pomocou štyroch dôb/taktov, ktoré sa opakujú po sebe v rovnakom poradí a tvoria jeden “takty” motora. Takt 1 – nasávanie, takt 2 – kompresia, takt 3 – spaľovanie a takt 4 – výfuk. Každý takt má svoj účel a spoločne pretvárajú energiu na výkon.

Popíšeme si najväčšie výhody 4-taktného motora v záhradnej technike:

  • vyššia účinnosť – vzhľadom na svoju stavbu dokáže 4-taktný motor poskytnúť vyšší výkon pri menšej spotrebe paliva v porovnaní s inými typmi motorov.
  • nižšia hlučnosť – 4-taktný motor je obvykle menej hlučný ako iné typy motorov, čo ho robí vhodným pre použitie v blízkosti obývaných oblastí.
  • čistejšie emisie – produkuje menej emisií ako iné typy motorov, pretože spaľuje palivo efektívnejšie.
  • väčšia spoľahlivosť – obvykle býva menej náchylný na poruchy a vyžaduje menej údržby v porovnaní s inými typmi motorov.
  • širšie spektrum použitia – 4-taktný motor disponuje širokou škálou použitia od automobilov  po kosačky, generátory a ďalšie zariadenia, ktoré vyžadujú spoľahlivý výkon.

 

Záhradná technika v domácich podmienkach: servis kosačky

Záhradnú techniku si vieme vyčistiť a pripraviť aj v domácom prostredí. Také ostrenie nožov by ste ale mali nechať na profesionálov, minimálne z dôvodu bezpečnosti. Do čoho sa ale môžete pustiť sami? Prinášame vám niekoľko tipov, s ktorými si hravo poradíte.

Výmena starého oleja za nový
Je úplne základným úkonom, ktorý by sme mali opakovať každý rok a to minimálne raz alebo každých cca 50 hodín prevádzky. Najlepším riešením je meniť ho pred nástupom jari. Nezabudnite, že pred výmenou starého oleja v záhradnej technike by ste ju chvíľku pred tým mali nechať zohriať. Ak máte 4-taktnú motorovú techniku, odporúčame celoročný olej M4T SUPER 5W-40, ktorý sa používa tak ako do kosačiek, tak aj do snehovej frézy, či inej záhradnej techniky, ktorej prevádzka sa neviaže na sezónnosť.

Kontrola / výmena zapaľovacích sviečok
Ak chceme z motora dostať ešte pozostatky zo starého oleja, musíme odmontovať sviečky. Pri ich čistení je ideálne použiť oceľovú kefu. Treba byť ale jemní, aby ste tlakom nevychýlili vzdialenosť medzi elektródami.

Chladiaca sústava
Dôležitá súčasť pri správnom fungovaní motora, nie len záhradnej techniky. Nakoľko je väčšina záhradnej techniky chladená vzduchom je potrebné dbať o čistotu plôch chladenia a zbaviť sa nánosov nečistôt, prachu, blata, trávy a pod.  Zložte ochrannú motorovú krytku a s ľahkosťou môžete vyčistiť lopatky chladiacej sústavy. Tento jednoduchý servis kosačky vám určite uľahčí prácu počas sezóny a mal by patriť medzi základné kroky pravidelne údržby.

Čistenie vzduchového filtra
Ak je tento filter špinavý, motor nedostáva potrebné množstvo vzduchu, čo spôsobuje zlé spaľovanie, príliš bohatú zmes a zapríčiňuje zanášanie motora karbónom, čoho následky môžu byť až fatálne. Ak máte molitanový filter, ten obyčajne vyčistíte v práčke (ak je ešte použiteľný po predchádzajúcich sezónach), ak papierový, jednoducho ho vymeňte. Filter odporúčame meniť každý rok, nezáleží od typu.

Čisté a premazané mechanické súčasti
Pre jednoduchšie úkony majú profesionálne garáže, ale aj domáci kutilovia multifunkčný sprej na premazávanie. Účinne premazáva, uvoľňuje, zabraňuje korózií a chráni všetky typy mechanických častí. Pre náročnejšie premazanie nepr. Pohyboého ústrojenstva, či ložísk je potrebné mať k dispozícií aj špeciálne mazivá akým je napríklad multifunkčné mazivo DYNAMAX LTA 2EP, ktorý sa vyznačuje vysokými antioxidačnými vlastnosťami, odoláva vysokým tlakom a teplotám.

Nabrúsené nože
Každý musí vedieť, čoho je schopný a čo všetko pri servisovaní kosačky môže zvládnuť. Ak si netrúfate na ostrenie nožov a ich následné vycentrovanie, radšej sa zverte do rúk profesionálneho servisu.

TIP: Nezabudnite na dlho stojaci benzín. Keď sa benzín dlho nepoužíva, jeho vlastnsoti sa menia a tzv. degraduje. Vysoký podiel biozložky v súčasných palivách spôsobuje, že na dne (kanistra / nádrže / flaše) vzniká kal, ktorý správnemu chodu motora určite neprispieva. Preto odporúčame aditívum do benzínu E10, ktoré predlžuje životnosť benzínu a celej palivovej sústavy. .

 

Aké sú najčastejšie chyby kosačiek?

Štartér sa zasekol. Čo mám robiť?
Majitelia kosačiek s manuálnym štartom sa určite stretli s problémom, pri ktorom sa štartovacie lanko zasekne. V takýchto prípadoch je častou príčinou aktivovaná bezpečnostná brzda. Pred štartom kosačky sa preto uistite, či je naozaj zapnutá.

Kosačka neštartuje a benzín nechýba. Kde je problém?
Pri staršom palive sa stáva, že vytvorí kal na dne nádrže a ten upchá niektorú z častí palivovej sústavy. O tomto probléme sme už písali v článku: Ako skladovať benzín a naftu? Boj s baktériami v palive. Taktiež sa stáva, že môžu byť upchaté filtre alebo opotrebované štartovacie sviečky.

Kosačka sa vypla popri práci
Príčin môže byť mnoho, od jednoducho vysvetliteľných, až po tie najťažšie závady. Príčinou môže byť nedostatok paliva, vypnutá kosačka od elektrickej siete alebo trávou upchatá spodná časť kosačky. S ťažšími závadami by sme vám odporučili navštíviť najbližší servis. Pri všetkých problémoch sa však rozhodne uistite, že kosačka je pri kontrole vypnutá/vytiahnutá z el. siete a pri identifikácií problému zbytočne neriskujte svoje zdravie, bezpečnosť je vždy prvoradá.

Z kosačky sa dymí. Je to definitívny koniec?
To, že vaša motorová kosačka dymí, je viac menej celkom bežná záležitosť. Stáva sa tak vtedy, keď je v nádrži príliš veľa oleja, ktorý sa následne vyleje na rozpálený motor. Vtedy kosačku vypnite a skontrolujte, čo vo vašom prípade spôsobilo dymový základ. Ak to náhodou nebol olej, obráťte sa na odborníka.

TIP na záver: Trávu nekoste na priamom slnku pri vysokých teplotách. Pokosené steblá trávy sa môžu silným priamym žiarením spáliť a váš trávnik trpí. Najlepším časom na kosenie je podvečer, kedy teplota už nepresahuje nadštandardné hodnoty.

 

2023-04-12T11:03:49+02:00