//Rozhovor s Vaculíkom: V českej extralige vystupujeme ako SC DYNAMAX Žarnovica

Martina Vaculíka poznáme ako úspešného športovca a ambasádora značky DYNAMAX. Aký je však v súkromí? Spoznajte jeho skromné “ja” osobne, prostredníctvom odpovedí na otázky, ktoré sme mu položili.

Martin, máš za sebou životnú sezónu – v seriáli majstrovstiev sveta Speedway Grand Prix, najprestížnejšom podujatí na plochej dráhe, si vybojoval 3. miesto a získal bronzovú medailu. Ako s odstupom času hodnotíš tento úspech?

Môžem povedať, že to bola moja životná sezóna a veľmi sa tomu teším. Vybojoval som svoju prvú medailu v seriáli Speedway Grand Prix, čo je výnimočný individuálny výsledok. Cením si to nesmierne a dnes hodnotím tento úspech ako jeden z najväčších v dejinách slovenského motošportu. Taktiež mi to dáva obrovskú motiváciu pre budúcnosť, aby som naďalej dosahoval vynikajúce výsledky.

 

Okrem medaily z majstrovstiev sveta si v októbri minulého roka získal aj ocenenie pre najlepšieho jazdca v poľskej extralige. Čo pre teba táto cena znamená? Netajíš sa tým, že máš k poľskej lige výnimočný vzťah…

V poľskej extralige pôsobím už od roku 2008. V minulosti som už mal tú česť stať sa najlepším zahraničným jazdcom a toto ocenenie som získal aj za sezónu 2023, čo si veľmi vážim. Vyznamenanie za najlepšieho jazdca ma teší, pretože v Poľsku, kde súťažím od roku 2006, mám výnimočný vzťah k lige. Považujem ho už za svoj druhý domov.

Si náš najúspešnejší plochodrážnik, medzinárodné podujatia si vyhrával už od sedemnástich. Aký je to pocit, keď ťa prirovnávajú k Petrovi Saganovi či Petre Vlhovej?

Je to pre mňa obrovská pocta, keď ma niekto prirovná k takýmto ikonám slovenského športu. Snažím sa podávať výkony na najvyššej možnej úrovni a vkladať do toho celé svoje srdce. Usilujem sa tiež o rozvoj svojej disciplíny, čo je môj dlhodobý sen a cieľ. Takéto komplimenty ma samozrejme veľmi tešia. Peter Sagan a Petra Vlhová sú vynikajúci športovci a ja si toho nesmierne vážim. Ďakujem všetkým, ktorí ma stavajú na ich úroveň.

Preteky motocyklov v plochej dráhe majú na Slovensku dlhoročnú tradíciu, napriek tomu sa dnes tento šport sústreďuje najmä v Žarnovici, kde zostala jediná plochá dráha. Vnímaš ako svoje poslanie aj popularizáciu tohto športu?

Rozhodne sa snažím byť ambasádorom tohto športu na Slovensku. Je pravda, že momentálne je plochá dráha len v Žarnovici. Náš klub, Speedway Club Žarnovica, robí všetko pre rozvoj tohto športu, preto založil Speedway Academy na podporu mladých talentov. Po rokoch sa Žarnovica opäť stala súčasťou českej najvyššej súťaže pod názvom DYNAMAX Speedway Club Žarnovica. Teším sa na ďalšie významné podujatia, kde sa môže ukázať slovenská plochodráha. Mojím snom je zpopularizovať tento šport natoľko, aby na Slovensku vznikol nový plochodrážny areál.

Marec je pre teba každoročne začiatkom sezóny, v apríli prichádzajú na rad ligové preteky. Ako vyzerá tvoja príprava na sezónu?

Príprava začína už v novembri a trvá do februára. Počas tohto obdobia trénujem s trénerom Marošom Molnárom na fyzickej príprave. Moji mechanici zároveň pripravujú motorky. Od marca potom prebiehajú testy na dráhe, tréningy, sparingy a rôzne prípravné podujatia. V apríli štartuje poľská extraliga a koncom apríla začína séria Majstrovstiev sveta. Marec a apríl sú pre mňa najnáročnejšie mesiace plné záväzkov, no po rokoch praxe som si na to už zvykol.

S akými ambíciami vstupuješ do novej sezóny, špeciálne na blížiace sa majstrovstvá sveta?

Nevystavujem sa mentálnemu tlaku. Uvedomujem si úspechy z minulosti, ale teraz žijem prítomnosťou. Chcem podávať tie najlepšie výkony, baviť ľudí na štadiónoch i pred televíznymi obrazovkami. Budem spokojný, ak sa na konci sezóny môžem pozrieť do zrkadla a úprimne si povedať, že som dal zo seba všetko. Verím, že moje skúsenosti prinesú dobré výsledky.

Na tvojej športovej ceste ťa podporuje aj firma DYNAMAX, ktorá zastupuje prémiovú značku v auto-moto segmente. Ako hodnotíš túto spoluprácu?

Som veľmi vďačný za DYNAMAX. Poskytuje množstvo veľmi dobrých produktov, ktoré sám veľmi rád využívam. Je to úspešná firma z motoristického sveta a ja sa teším, že môžem reprezentovať túto značku doma aj v zahraničí.

Prezraď nám, ktorý produkt z portfólia DYNAMAX je v tvojom tíme najobľúbenejší?

Moji mechanici často používajú produkty od DYNAMAXU. Nemôžem vybrať jeden konkrétny, všetky sú vysoko užitočné a kvalitné, či už počas pretekárskej sezóny alebo pri údržbe nášho vozidla Mercedes Sprinter, s ktorým prekonávame veľa kilometrov. Všetky produkty využívame a sme s nimi maximálne spokojní.

2024-05-20T13:16:42+02:00