//Štartovanie auta v zime a najčastejšie chyby, ktorých sa dopúšťame

Štartovanie studeného motora v zime.
Robíte to správne?

Zvyk je železná košeľa, to každý vie. Ranné štartovanie motora, ale nie každý robí správne. Poďme sa spolu pozrieť na mýtus o „zahriatí auta“, pri ktorom máme pocit zadosťučinenia a pritom sme nič nespravili.

 

Ako sa teda správať k autu v zimnom počasí? Možno to naozaj nie je tak ako sme naučení. Teploty pod nulou neškodia len batérii, ale ovplyvňujú aj všetky komponenty v aute (v našom prípade motor), a napríklad aj hustotu motorového oleja. Ten slúži na mazanie všetkých mechanických časti v motore. Ak je príliš tuhý, nestíha premazávať komponenty a motor sa môže rýchlejšie opotrebovávať.

Ale ako na správne štartovanie a jazdu?

 

Aké je správne štartovanie motora v zimných mesiacoch?

Máte problém so štartovaním, poprípade neviete ako sa „správať“ k ľadovému motoru?
Ako prvé by ste si mali odvyknúť od naučených praktík – naštartovanie motora a  dlhé státie vo voľnobežných otáčkach, následne vykúrenie interiéru a neskôr očistenie exteriéru od zvyškov námrazy, snehu alebo ľadu. Pretože kým sa nepohnete z miesta, váš motor sa zahrieva pomalšie a viac trpí na mechanické opotrebenie.
Ak sa chceme baviť čisto o „zdravom životnom štýle“ pre motor, tak základom v zimných mesiacoch je naučený rituál otočiť. To znamená, že ak je potrebné, tak najprv auto očistiť.
Ako to ale spraviť šetrnejšie?  Škrabky na okno vedia poškriabať sklo, preto je lepšie používať overený rozmrazovač okien za 3,89€. Pár streknutí a sklo bude rozmrazené a čisté. Ak je exteriér auta upravený a výhľad cez sklo čistý a jasný, môžete naštartovať. Po správnosti by ste mali pár sekúnd počkať a rovno vyraziť. Žiadne dlhé minúty čakania na mieste, pretože to je zbytočné. Paradoxné je, že rýchlejšie sa vám vykúri interiér, keď je už auto v pohybe, ako keď stojíte na mieste.

Dodržiavaním týchto tipov viete počas zimných mesiacov zabezpečiť zdravší chod vášho motora. Toto je tá najjednoduchšia pomôcka.
Pre kvalitnejšie spaľovanie a bezproblémový štart je najúčinnejšie používať aditíva do benzínu a nafty. Ak ste stále neistí kúpou aditíva, prečítajte si náš článok – prečo sa aditíva do benzínu a nafty oplatia.

 

Šoférovanie v zimných mesiacoch

Auto je naštartované a my sme sa vydali do cieľa. Najlepšie je dodržiavať primerané otáčky a nevytáčať auto priveľmi, pretože studený motor to síce zvládne, ale jedného dňa sa vám za to môže odvďačiť až fatálnym poškodením.
Pokiaľ sme akurát nechýbali na základnej škole počas fyziky tak vieme, že teplo vzniká premenou energie. Prakticky, ak chceme zohriať všetky komponenty motora, potrebujeme aby vykonával energiu a tepelnou premenou zahrial motorový olej na prevádzkovú teplotu.

 

Zahrievanie benzínového a naftového motora

Teraz je na každom vodičovi, aký typ motoru preferuje. Jedno je avšak isté, každý spaľovací motor musíme dostatočne zahriať.  Najlepšie si je položiť otázku: aké dlhé sú naše pravidelné jazdy? Ak vodič pravidelne jazdí na krátke trasy, logicky by mal zvoliť benzínový motor, ktorého dôležitým benefitom v zime je jednoznačne aj rýchlejšie zahriatie, optimálna prevádzková teplota, ktorá sa dostaví rýchlejšie . Ak jazdíte dlhé trasy, je pre vás možno vhodnejší motor naftový, nie len kvôli spotrebe, ale aj kvôli tomu, že doba zahrievania naftového motora je výrazne dlhšia. Každý motor sa zahrieva inak, preto vám na internete nikto nepovie presné sekundy, ktorých sa držať – na každý motor to platí inak, ale s vyššie spomenutým pravidlom (najprv očistiť a potom štartovať) určite nič nepokazíte.

Tip: Jedným z bežných typov aditív na mrazivé mesiace sú zimné aditíva do benzínu a zimné aditíva do nafty. Najdôležitejším prínosom zimného aditíva je vlastnosť na zlepšenie tekutosti za studena. Tieto prísady sú navrhnuté tak, aby zlepšili tok paliva pri nízkych teplotách, čo môže pomôcť zabrániť tvorbe parafínových kryštálov v nádrži alebo v palivovej sústave. Používanie zimných aditív môže pomôcť zlepšiť štartovanie a chod motora v chladnom počasí a môže tiež pomôcť zlepšiť spotrebu paliva. Okrem aditív do benzínu sú dostupné aj zimné aditíva do motorovej nafty. Tieto prísady môžu pomôcť zlepšiť výkon a účinnosť dieselových motorov v chladnom počasí, ako aj chrániť pred problémami, ako je korózia a opotrebovanie vstrekovačov paliva.

 

Motorový olej počas zimy

Motorovému oleju treba dopriať pomalý rozbeh (rozumné otáčky), pretože v zimných mesiacoch tuhne a tým pádom neplní svoju funkciu na 100%. Aká to je vlastne funkcia? Motorový olej chráni komponenty motora tým, že na nich zanecháva olejový film a znižuje trenie. Taktiež do seba pohlcuje teplo a zároveň aj chladí motor.
Teraz sú už motorové oleje celoročné, ale pokiaľ viete, že bývate na mieste, kde počas zimy mrzne a teploty sú veľmi nízko pod 0, dávajte si pri kúpe oleja pozor na viskozitnú triedu, ktorá predstavuje mieru teplotného zaťaženia, ktoré daný olej zvládne.
Ak neviete, aký olej je pre vaše auto najvhodnejší, požiadajte o túto informáciu značkový servis. Ten by vám mal podľa VIN čísla vedieť presne špecifikovať nielen viskozitnú triedu motorového oleja určeného pre vaše auto, ale aj konkrétnu výkonnostnú špecifikáciu vyjadrenú normou automobilky. Samozrejme ako by malo byť štandardom, netreba zanedbávať kontrolu a výmenu motorového oleja podľa výrobcom stanovených servisných intervalov.

Ak vás zaujíma téma motorového oleja, prečítajte si článok – Úplne vymeniť alebo len doplniť motorový olej?

Tip: Správny typ motorového oleja vhodný pre vaše auto si viete pozrieť aj v automatickom vyhľadávači na stránke.

2023-01-16T17:40:05+01:00