//Poradíme vám, ako nariediť vhodnú zmes pre 2-taktnú záhradnú techniku

Mimoriadne obľúbené,
avšak potrebujú špecifickú starostlivosť.

Dvojtaktné motory sú v záhradnej technike mimoriadne obľúbené hlavne vďaka ich konštrukčnej jednoduchosti, nízkej hmotnosti a zároveň dostupnej cene. Aby však správne fungovali a dlho bezproblémovo slúžili, potrebujú špecifickú starostlivosť. Dôležité je predovšetkým správne nariedenie zmesi paliva a oleja. Poradíme vám, na čo si v tomto smere dávať pozor.

 

Ako funguje 2-taktný motor?

Prečo vlastne nemôžete naliať do nádrže dvojtaktu klasický benzín z čerpacej stanice, ale musíte ho miešať s olejom? Dôvodom je práve konštrukcia a princíp fungovania tohto typu motora.

Základné komponenty dvojtaktného motora
Veľkou výhodou dvojtaktného motora je skutočnosť, že na rozdiel od štvortaktu nepotrebuje komplikovaný ventilový rozvod. Nenájdete na ňom vahadlá, rozvodový remeň alebo reťaz, ventily či vačkový hriadeľ. Namiesto ventilov má v bloku dva otvory. Jeden slúži na nasávanie zmesi, druhý na výfuk. Významnú úlohu zohráva tiež prepúšťací kanál, ktorý spája spaľovací priestor s kľukovou skriňou.

Medzi najdôležitejšie komponenty dvojtaktného motora patrí piest, kľukový hriadeľ a zapaľovacia sviečka. Na namiešanie správnej zmesi vzduchu a paliva slúži karburátor.

Zaujímavosť: Existuje aj naftový dvojtaktný motor, ktorý je vybavený priamym vstrekovaním paliva a mechanickým kompresorom alebo turbom vytvárajúcim optimálny plniaci tlak vzduchu. Takýto motor môže využívať uzavretý systém mazania, vďaka čomu nie je potrebné do paliva pridávať olej ako v prípade zážihových agregátov.

 
Pracovný proces motora
Väčšina áut a motocyklov má 4-taktné motory. Pri menšej technike, ako napríklad modely lietadiel, motorové píly na drevo, kosačky, krovinorez, vyžínače alebo fúkače listov, sa zvykne ujať 2-takt.

Kým v štvortakte jednotlivé fázy – nasávanie, kompresia, expanzia a výfuk – prebiehajú v rámci 2 plných otáčok kľukového hriadeľa, v dvojtakte prebehnú počas 360° natočenia kľukového hriadeľa. To znamená, že vždy prebiehajú 2 súčasne.

  1. Nasávanie a kompresia: Piest sa pohybuje z dolnej úvrate do hornej, pričom stláča zmes vzduchu, paliva a oleja, ktorá sa nachádza nad ním. Zo spodnej strany piestu sa zároveň nasáva čerstvá zmes vzduchu, paliva a oleja z karburátora. Keď sa piest dostane k hornej úvrati, sviečka zapáli zmes.
  2. Expanzia a výfuk: Piest ide vplyvom energie z horenia palivovej zmesi z hornej úvrate do dolnej. Dochádza k otvoreniu prepúšťacieho kanála, cez ktorý prúdi zmes nasatá v 1. fáze do spaľovacieho priestoru a svojím tlakom pomáha vypláchnuť spaliny.

Všimnite si: Kým pri štvortaktnom motore prebiehajú všetky procesy v spaľovacom priestore nad piestom, v dvojtakte zmes paliva, oleja a vzduchu obmýva aj priestor pod piestom – ojničné či kľukové ložiská. Práve preto je potrebné do paliva pridávať olej. Samotný benzín totiž prirodzene nemá mazacie schopnosti, v dôsledku čoho by sa ložiská rýchlo opotrebovali a mohlo by dôjsť k zadretiu motora.

 

Výhody a nevýhody dvojtaktného motora

Medzi hlavné výhody dvojtaktného motora patrí nízka cena, jednoduchá konštrukcia, nízka hmotnosť a možnosť pracovať v akejkoľvek polohe. Maximálny výkon sa dosahuje pri nižších otáčkach a chladenie je zvyčajne vzduchové. Benefitom je tiež skutočnosť, že vďaka absencii ventilového rozvodu sa dvojtakt na rozdiel od štvortaktu nedá tak ľahko poškodiť príliš vysokými otáčkami.

Nevýhodou je najmä horšia ekologickosť, vyššia hlučnosť, nerovnomerný chod a vysoká spotreba benzínu či oleja. V dvojtaktnom motore dochádza k miešaniu spálenej zmesi s nespálenou, čo nie je ideálne najmä z hľadiska vyššej produkcie emisií.

Zapamätajte si: Vďaka výhodným vlastnostiam sa dvojtaktné motory používajú hlavne v kosačkách, motorových pílach, vyžínačoch či fúkačoch listov.

 

Riedenie zmesi pre 2-taktný motor

Každý dvojtaktný motor je inak konštrukčne riešený. Neexistuje tak univerzálne pravidlo, aký by mal byť správny pomer benzínu a oleja. Konkrétny pomer nájdete uvedený v používateľskej príručke, prípadne na viečku nádrže vášho stroja.

Zvyčajne sa môžete stretnúť s pomerom oleja a benzínu v rozmedzí 1:40 až 1:50. Napríklad, pomer 1:40 znamená, že na 40 litrov paliva je potrebné pridať do nádrže 1 liter oleja.

Naša rada: Keďže moderný benzín E10 nemá tak dobrú kvalitu, spolu s olejom je do neho vhodné pridávať aj aditíva. V tomto smere sú ideálnou voľbou špeciálne aditivované oleje pre dvojtaktné motory, napríklad DYNAMAX M2T SUPER HP 1L.

 
Aditívum do benzínu
Keďže dnešný benzín E10 má už veľký podiel biozložky, odporúčame do neho pridávať aj aditíva. Palivo nižšej kvality totiž môže upchávať palivový systém. Najmä po zimnej prestávke, kedy technika dlho stojí, dokáže spôsobiť zanesenie filtrov, sviečky a palivovej sústavy. Zapríčiní tak, že motor neštartuje a má zlé spaľovanie.

Aby ste predišli zbytočným ťažkostiam, okrem oleja do benzínu pridajte aj aditívum do E10 benzínu 1:1000 150 ml z ponuky Dynamax.

 

Nedostatky dvojtaktných motorov

Jedným z častých nedostatkov dvojtaktných motorov je to, že nejdú do otáčok a nemajú potrebný výkon. Príčinou môže byť zanesený vzduchový alebo palivový filter, zlá poloha páčky sýtiča, zanesená sviečka, prípadne staré alebo nekvalitné palivo.

Slabý výkon dvojtaktného motora môže byť spôsobený tiež zaneseným alebo nesprávne nastaveným karburátorom, problémami so zapaľovaním či poškodenými tesneniami motora.

Náš tip: Na čistenie karburátora môžete použiť špeciálny DXC10 čistič karburátora 400 ml od Dynamax.

 

Servis dvojtaktných motorov

Z hľadiska údržby vyžadujú dvojtaktné motory pravidelnú výmenu vzduchového filtra a sviečok, plus nastavenie a čistenie karburátora. Keď dodržíte výrobcom odporúčaný servisný interval, vyhnete sa problémom so štartovaním či poklesom výkonu motora.

Nezabúdajte: V prípade motorových píl venujte pozornosť nielen samotnému motoru, ale aj reťazi. Na jej mazanie môžete použiť DX MOTOFORCE mazivo na reťaz 400 ml, ktoré je určené špeciálne na premazanie komponentov, nie na stratové mazanie. 

V rámci údržby záhradnej techniky nezabúdajte na kvalitné mazanie komponentov, ktoré dokáže významne predĺžiť ich životnosť. V súvislosti s tým stojí za pozornosť multifunkčný sprej DXT4 MULTISPRAY 400 ml alebo mazivo DYNAMAX LTA 2EP 100 ml.

2023-05-15T17:03:53+02:00