//Ovplyvňuje klimatizácia spotrebu vášho auta? Toto by ste o nej mali vedieť

O koľko sa zvýši spotreba?

Klimatizácia je jedným z najpraktickejších prvkov výbavy moderného auta. Jej benefity pocítite nielen počas horúcich letných dní, ale aj v zime či prechodnom období. Keďže pri svojej činnosti prirodzene vysušuje vzduch v interiéri, zabráni zahmlievaniu skiel. Ako vlastne funguje, na čo si dávať pozor pri jej používaní, o koľko vám zvýši spotrebu a aký základný servis by ste jej mali dopriať?

 

Princíp fungovania klimatizácie

V klimatizačnom okruhu prúdi chladivo, ktoré je tvorené špeciálnou chemickou zlúčeninou. Dávnejšie sa používalo chladivo označované ako R134a. V novších autách vyrobených po roku 2017 však nájdete chladivo R1234yf, ktoré už neobsahuje skleníkové plyny – takže je značne ekologickejšie.

Keď zapnete klimatizáciu v aute, spustí sa kompresor, ktorý začne stláčať plynné chladivo. To putuje do kondenzátora, kde odovzdá teplo a skvapalní sa. Následne ide cez filter a dehydrátor do expanzného ventilu. Odtiaľ putuje do výparníka, v ktorom prudko poklesne jeho tlak a zmení skupenstvo na plynné. Pri tomto procese intenzívne odoberá teplo, čím ochladzuje vzduch v okolí výparníka. Tento ochladený vzduch sa prostredníctvom ventilátora vháňa do interiéru. Z výparníka ide chladivo späť do kompresora a cyklus sa opakuje.

 

Ako vplýva klimatizácia na spotrebu a zdravie?

Kompresor klimatizácie je obvykle pripojený k spaľovaciemu motoru a využíva jeho silu na stláčanie chladiva. V dôsledku toho zvyšuje spotrebu paliva a pri menších motoroch zapríčiňuje tiež citeľný pokles výkonu po zapnutí klímy.

 
Zvýšenie spotreby až o 2 litre za hodinu

K najciteľnejšiemu zvýšeniu spotreby dochádza pri jazdení so zapnutou klimatizáciou v meste. Vtedy dokáže spotreba narásť aj o 1 až 2 litre za hodinu. Naopak, najmenší vplyv na spotrebu má klíma pri jazdení vyššími rýchlosťami – nad 70 km/h. Vtedy spôsobí nárast spotreby v priemere o 0,4 až 1 liter za hodinu.

Zapamätajte si: Automatická klimatizácia zvyšuje spotrebu menej ako manuálna. Rozdiel v mestskom prostredí môže byť až na úrovni 1 liter za hodinu.

 
Škodí klimatizácia zdraviu?

Správne udržiavaná klimatizácia neškodí zdraviu. Pri jej používaní však nezabudnite dodržiavať niekoľko základných pravidiel. Dbajte na pravidelný pitný režim, keďže vzduch v aute je suchší. Výduchy ventilácie nastavte tak, aby vám chladný vzduch nefúkal priamo na telo a do tváre.

Rada odborníka:Teplota v klimatizovanom interiéri by mala byť nižšia ako teplota v exteriéri maximálne o 5 až 6 °C. Vyhnete sa tak teplotnému šoku, ktorý môže spôsobiť zdravotné ťažkosti.

 

Starostlivosť o klimatizáciu

Základom starostlivosti o klimatizáciu je pravidelné čistenie výparníka a vzduchovodov, vďaka ktorému odstránite zárodky plesní či škodlivé baktérie. V tomto smere stojí za pozornosť DYNAMAX DXT8 ČISTIČ KLIMATIZÁCIE 400ML, ktorý účinne eliminuje zápach z klimatizácie a zvyšuje jej výkon.

Aspoň raz za 2 roky si nechajte doplniť chladivo. Ročne totiž z klimatizačného okruhu prirodzene unikne aj 10 % náplne, v dôsledku čoho klimatizácia postupne stráca svoju účinnosť a môže dôjsť k poškodeniu kompresora.

 
Najčastejšie problémy s klimatizáciami

Medzi najčastejšie problémy klimatizácií patrí nedostatok chladiva, ktorý sa prejavuje slabým chladiacim výkonom, prípadne hlučným kompresorom. Vo väčšine prípadov stačí vysať staré chladivo a doplniť nové spolu s olejom. Ak je nedostatok chladiva spôsobený nadmerným únikom, je potrebné pretesnenie potrubí alebo základných komponentov.

Druhý častý problém predstavuje zápach z klimatizácie, ktorý zapríčiňujú plesne a baktérie na výparníku či vo vzduchovodoch. Riešením je pravidelné čistenie, aspoň 2-krát za sezónu.

Praktický tip:Interiér vášho auta dokážu pekne rozvoňať kvalitné kvapaliny do ostrekovačov – napríklad DYNAMAX NANO OSTREKOVAČ 4L, DYNAMAX SCREENWASH NANO RACING 4L alebo špeciálna kvapalina určená pre dámy DYNAMAX SCREENWASH QUEEN 3L.

 

Správne zaobchádzanie s klimatizáciou

Klimatizáciu vypnite aspoň 3 minúty predtým, ako vypnete motor auta. Znížite tak riziko vzniku plesní na výparníku a nepríjemného zápachu. Raz za čas klímu zapnite aj počas zimy – nenechávajte ju niekoľko mesiacov úplne nečinnú. Z hľadiska úspory paliva pri jazdení v meste radšej otvorte okná a klimatizáciu zapínajte až pri vyšších rýchlostiach, ideálne nad 60 až 70 km/h.

2023-06-15T10:34:13+02:00