//Defekt v zime: Je dojazdové koleso vhodné na jazdu po snehu?

Môžete použiť dojazdové koleso,
keď dostanete defekt v zime?

Zákon hovorí, že ak je na vozovke súvislá snehová vrstva, ľad alebo námraza, vodič auta musí mať na všetkých nápravách zimné pneumatiky s označením M+S. Čo však v prípade, že dostanete defekt a dojazdové koleso nemá zimnú pneumatiku? Môžete ďalej pokračovať v jazde alebo musíte volať odťahovú službu? Prinášame vám prehľad tých najdôležitejších faktov, ktoré by ste mali poznať.

 

Rezervné verzus dojazdové koleso

Niektoré vozidlá sú vybavené plnohodnotným rezervným kolesom, ktoré je rovnako veľké ako kolesá na automobile. Obutá na ňom môže byť buď letná, alebo zimná pneumatika. Druhý prípad je ideálny práve v zimnom období. Ak dostanete defekt, viete jednoducho vymeniť koleso za náhradné a ďalej pokračovať v jazde bez akýchkoľvek obmedzení.

Väčšina moderných áut však má len dojazdové rezervné koleso, ktoré je podstatne užšie ako štandardné kolesá. Jeho pneumatika nie je dimenzovaná na jazdu po snehu alebo zľadovatenej vozovke. A práve tu sa naskytá otázka – čo robiť, keď dostanete defekt počas zimy a v kufri máte len dojazdovú rezervu?

 

Výnimka zo zákona

Tvorcovia zákonov našťastie mysleli aj na situácie, keď vodiči dostanú defekt počas zimy. V legislatíve je zakotvená výnimka, ktorá hovorí o tom, že na núdzový dojazd sa môže použiť aj dojazdové alebo rezervné koleso s letnou pneumatikou. Po výmene kolesa tak viete pokračovať v jazde bez rizika pokuty.

Nezabúdajte: Ak máte na vozidle obuté dojazdové koleso, jazdite rýchlosťou najviac 80 km/h. Obzvlášť si dávajte pozor v zákrutách a na šmykľavých povrchoch. Úzka pneumatika nemá tak dobrú priľnavosť a môže spôsobiť nepredvídateľné jazdné vlastnosti vozidla.

 

Sprej na defekty: Ideálne riešenie do zimného obdobia

Vymieňať koleso na aute počas zimy nie je najpríjemnejší zážitok. Nehovoriac o tom, že dojazdové koleso nemá ideálne vlastnosti a jazda s ním nie je zrovna najbezpečnejšia. Práve preto je dobré zvážiť alternatívu – sprej na núdzovú opravu defektu. V našej ponuke nájdete sprej DXT1-SPREJ NA DEFEKTY 400 ML, ktorý jednoducho aplikujete do poškodenej pneumatiky bez nutnosti demontáže.

Špeciálna látka zacelí defekt, takže budete môcť dôjsť do najbližšieho pneuservisu. Výhodou je, že na aute ostane obutá pôvodná zimná pneumatika. Nemusíte sa tak obávať vyššieho rizika šmyku alebo zlej trakcie.

 

Ako správne jazdiť na zimných pneumatikách?

Pri jazdení na zimných pneumatikách myslite na to, že tiež majú svoje limity. Nepreháňajte to s rýchlosťou v zákrutách a dbajte na dostatočný odstup od ostatných vozidiel, aby ste mali k dispozícii potrebnú brzdnú dráhu.

Dôležité je tiež správne hustenie pneumatík. Aj pri zimných dodržiavajte tlaky, ktoré odporúča výrobca. Rezervné koleso nahustite na tlak o 0,2 baru vyšší. Dojazdové kolesá sa zvyčajne hustia na vysoké tlaky – až 4,5 baru.

Zapamätajte si: Pri poklese teploty o 10 °C sa prirodzene zníži tlak v pneumatikách priemerne o 0,1 baru. Z tohto dôvodu je dôležité častejšie kontrolovať hustenie počas zimy.

 

Mýty o zimných pneumatikách

Medzi najčastejšie mýty o zimných pneumatikách patrí, že nie sú vhodné na vysoké rýchlosti, sú nepohodlné, hlučné a zbytočne drahé. Tieto mýty však už v dnešnej dobe neplatia, predovšetkým pri značkových kvalitných pneumatikách s vynikajúcimi vlastnosťami.

Tiež neverte mýtom, že zimné pneumatiky sú zbytočné pre SUV a 4×4 vozidlá. Prípadne, že nemusia byť obuté na všetkých 4 kolesách a stačí, keď budú len na hnacej náprave.

 

Povinná zimná výbava poctivého šoféra

Okrem zimných pneumatík by vo vašej zimnej výbave nemali chýbať ani nasledovné praktické doplnky:

 

2023-11-14T12:16:40+01:00