//Zanesený DPF filter: Aké sú jeho príznaky a ako mu predísť?

Častý problém moderných
naftových motorov

Filter pevných častíc je už od roku 2010 štandardnou súčasťou všetkých automobilov s naftovým motorom. V dnešnej dobe ho však čoraz častejšie nájdete aj vo výfukovom potrubí benzínových agregátov. Ako vlastne funguje, čo by ste mali vedieť o jeho regenerácii a aké kroky viete podniknúť, aby ste čo najviac predĺžili jeho životnosť?

 

Princíp fungovania DPF filtra

DPF filter (Diesel Particulate Filter) je umiestnený vo výfukovom potrubí. Jeho úlohou je zachytávať pevné karcinogénne častice, ktoré prirodzene vznikajú pri nedokonalom prehorení paliva. Mikroskopické pevné čiastočky sú zachytávané na keramickom sitku potiahnutom vzácnymi kovmi, zvyčajne paládiom alebo platinou.  Filter pracuje s viac ako 80% efektivitou, za istých podmienok je jeho účinnosť ešte vyššia.

Zavádzanie týchto filtrov ovplyvnili sprísňujúce sa podmienky emisných noriem Euro. Je to záväzná norma Európskej únie, ktorá stanovuje limity škodlivín v exhalátoch motorových vozidiel (benzínových aj naftových). Merajú sa hodnoty oxidu uhoľnatého, siričitého, uhličitého, olova, sadzí, oxidu dusíka a nespálených uhľovodíkov.“

Zapamätajte si: Keďže DPF filter obsahuje vzácne kovy, ide o pomerne drahú súčiastku. Jeho cena sa v závislosti od značky a modelu auta hýbe v rozmedzí 500 až 4000 €.

Keramické sitko filtra pevných častíc je postupne upchávané nahromadenými sadzami. Preto sa pri 50 až 70 % zaplnení a splnení základných podmienok na rýchlosť jazdy či otáčky motora spustí regenerácia, počas ktorej sa tieto pevné čiastočky pri teplote viac ako 500 °C vypália.

 

2 základné typy DPF filtrov

Existujú 2 typy DPF filtrov. Niektoré vozidlá využívajú filtre s aditívami, ktoré urýchľujú regeneráciu. Nevýhodou tohto systému je však nutnosť dopĺňať aditívum. Životnosť tiež nie je ideálna – zvyčajne sa pohybuje v rozmedzí 80 000 až 200 000 km.

Väčšina výrobcov preto do svojich vozidiel montuje DPF filtre bez aditív. Regenerujú vysokou teplotou vyvolanou dodatočným vstrekovaním nafty vo fáze výfuku. Výhodou sú nízke nároky na údržbu a poteší tiež dlhá životnosť, ktorá sa obvykle hýbe na úrovni 300 000 až 500 000 km.

Nezabúdajte: V dnešnej dobe väčšina moderných automobilov s naftovými motormi okrem DPF filtra disponuje aj SCR katalyzátorom so vstrekovaním močoviny AdBlue, ktorú treba pravidelne dopĺňať. V našej ponuke nájdete skladné balenie DYNAMAX ADBLUE 1,5 L alebo väčšiu bandasku DYNAMAX ADBLUE 20 L.

 

Aké sú príznaky upchatého DPF filtra?

Upchatý DPF filter sa prejavuje najčastejšie pocitovo nižším výkonom motora, vyššou spotrebou paliva, ťažším štartovaním či spáleným zápachom v interiéri. Zvyčajne zasvieti aj oranžová kontrolka DPF filtra na prístrojovom štíte.

 

Regenerácia filtra pevných častíc

Každé auto má inak nastavené podmienky, pri ktorých sa spúšťa regenerácia DPF filtra. U väčšiny naftových motorov však prebieha pri rýchlosti aspoň 60 km/h a otáčkach motora viac ako 2000 ot/min.

Pri benzínových motoroch vybavených filtrom pevných častíc prebieha regenerácia rýchlejšie a častejšie, preto je riziko upchatia oveľa nižšie ako v prípade naftového agregátu. Proces regenerácie sa zvyčajne spustí po tom, ako dosiahnete rýchlosť aspoň 80 km/h a otáčky motora 3000 až 5000 ot/min, pustíte plynový pedál a len sa chvíľu veziete so zaradeným rýchlostným stupňom.

Regeneračný proces je potrebné dodržiavať v celom rozsahu. Ak by sa opakovane prerušil, môže viesť k trvalému vytvoreniu usadenín v kanálikoch a k značnej strate výkonu vozidla. Zanesenie DPF filtra znižuje jeho regeneračnú schopnosť, čo v neskoršom štádiu môže znamenať aj jeho „zničenie“.

 

Ako predĺžiť životnosť DPF filtra?

DPF filtrom najviac škodia krátke trasy po meste, pri ktorých štandardne nikdy nezačne regenerácia. Rýchlo sa tak upchajú a prestanú správne fungovať. Preto sa snažte raz za čas prebehnúť svoje auto mimo mesta vo vyšších otáčkach a ak je to možné, vyhýbajte sa krátkym jazdám.

Životnosť DPF filtra však dokážete predĺžiť aj tankovaním kvalitných pohonných hmôt. V tomto smere je dobré pridávať do paliva DYNAMAX DPF ČISTIČ 300 ML, ktorý prispieva k nižšiemu zanášaniu a efektívnejšiemu čisteniu DPF filtra. Dôležité je tiež používať výrobcom predpísaný motorový olej. Širokú škálu olejov s aditívami pre správne fungovanie DPF nájdete v našej ponuke. V neposlednom rade, nepodceňujte pravidelný servis vášho auta.

Tip na záver: Keď sa DPF filter upchá, netreba ho hneď meniť za nový. Môžete si ho nechať vyčistiť pomocou špeciálnych prípravkov v kvalitnom servise. Na účinné čistenie DPF perfektne poslúži DYNAMAX DPF STRIEKACIA KVAPALINA 1L alebo DYNAMAX DPF ČISTIACA KVAPALINA 1L.

2023-09-19T16:57:19+02:00