//Výmena oleja pred zimou: Má vôbec zmysel?

Je potrebná výmena motorového oleja pred zimným obdobím a oplatí sa robiť aj preplach motora?

Motorový olej zohráva v aute viacero kľúčových úloh. Nielenže maže dôležité komponenty motora, ale naviac aj chladí, čistí a chráni súčiastky pred koróziou či rýchlou degradáciou. Aby ste mali istotu, že si svoje úlohy plní na 100 %, mali by ste ho pravidelne vymieňať. Má však v dnešnej dobe zmysel meniť olej aj vždy pred zimou a robiť preplach motora? Prinášame vám niekoľko rád od odborníkov.

 

Výmena oleja pred zimou: Má vôbec zmysel?

V dávnej minulosti niektorí mechanici odporúčali pred zimou meniť motorový olej za redší, ktorý má lepšie vlastnosti v chladnom prostredí, rýchlejšie sa zohreje a premaže všetky komponenty motora. Dnes to už ale dávno neplatí.

Prakticky všetci výrobcovia vyvíjajú motorové oleje pre osobné automobily tak, aby mali čo najlepšie vlastnosti pri nízkych aj vysokých teplotách. Výmena oleja pred zimou tak naozaj nie je nutná.

Vedeli ste: Písmeno W v označení motorového oleja znamená, že daný olej je pripravený aj na použitie v zime? Napríklad olej 0W-30 si udržiava svoju ideálnu viskozitu až do -40 stupňov Celzia, takže účinne maže súčasti motora aj pri tuhých mrazoch.

 

Ideálny čas na výmenu oleja

Olej meňte podľa odporúčania výrobcu. Vo väčšine prípadov každých 10 000 – 15 000 kilometrov. Niektoré vozidlá však využívajú špeciálne long-life oleje, ktoré stačí meniť každých 25 000 alebo 30 000 km. Medzi najobľúbenejšie na Slovensku patrí DYNAMAX ULTRA LONGLIFE 5W-30 alebo horúca novinka, DYNAMAX GOLDLINE LONGLIFE FE 0W-20.

Myslite však na to, že olej stráca svoje optimálne vlastnosti aj vekom. Ak nejazdíte často, vymeňte ho každých 12 – 18 mesiacov. K výmene sa odhodlajte aj v prípade, že jazdíte krátke trasy, hlavne v meste, auto má systém štart-stop alebo motor je vystavený častým studeným štartom. Pri takomto štýle jázd dochádza k rýchlejšej degradácii oleja.

 
Znaky signalizujúce znehodnotenie oleja

Signálov znehodnoteného oleja, ktorý je súci na výmenu, poznáme viacero. Najčastejším je svietiaca kontrolka oleja na palubnom počítači. V horšom prípade sa môže objaviť kontrolka tlaku oleja. Ak sa rozsvieti, čo najskôr vypnite motor, lebo hrozí jeho zadretie.

Typickým znakom znehodnoteného oleja je aj výrazne čierna farba, klepanie a zvýšená teplota a hlučnosť motora či olejová aróma v interiéri. Problém so samotným motorom a unikajúcim olejom môže značiť aj viditeľný dym z výfuku s mierne modrastým nádychom.

 

Čo sa stane, keď zanedbáte výmenu oleja?

Pokiaľ zabudnete olej vymeniť včas, razantne skracujete životnosť motora. Keďže už nemá tak dobré mazacie schopnosti a vlastnosti, dochádza k rýchlejšiemu opotrebovaniu rôznych dôležitých dielov. Motory sa môžu viac zanášať sadzami a hrozí ich zadretie alebo aj upchanie systémov na úpravu výfukových plynov (DPF, EGR…) a výraznejšie riedenie oleja palivom.

 

Oplatí sa vám preplach motora?

Možno ste už počuli o tom, že niektorí vodiči robia pri výmene oleja aj tzv. preplach motora. Po vypustení starého oleja nalejete do motora minerálny olej s prísadami, ktoré naviažu na seba nečistoty. Tento olej sa následne vypustí a až potom sa do motora leje nový motorový olej. Avšak v rôznych kútoch motora môžu ostať zvyšky oleja a tie sa po naliatí nového motora zmiešajú a tak znehodnocujú nový olej, ktorý následne nedokáže poskytnúť dostatočný výkon a ochranu na aký bol stavaný.

Praktický tip: Alternatívou tohto staršieho spôsobu preplachu motora je použitie moderných aditív, napríklad DYNAMAX ČISTENIE OLEJOVÉHO SYSTÉMU 300ML. Toto aditívum sa naleje ešte do starého oleja niekoľko minút pred jeho vypustením. Jeho úlohou je tiež účinne odstrániť usadeniny a nečistoty v olejovom systéme. Rozumným riešením je aj preplach menším množstvom nového oleja v prípade, že nemáte k dispozícii aditívum. Týmito spôsobmi sa starý olej a nečistoty dostanú z celého olejového systému a nedôjde k zmiešaniu starého a nového oleja.

Ak pravidelne meníte motorový olej, preplach motora nie je nutný. Oplatí sa však v prípade, že výrazne prešvihnete interval výmeny, kúpili ste staršie auto s neznámou servisnou históriou, prípadne sa v motore nachádzajú nežiadúce usadeniny. Na vylepšenie vlastností nového oleja dobre poslúži napríklad DYNAMAX KERAMICKÁ PRÍSADA DO OLEJA 300 ML.

 

Časté chyby pri výmene oleja

Medzi najčastejšie chyby spojené s výmenou motorového oleja patrí nesledovanie stavu najazdených kilometrov od poslednej výmeny, použitie nevhodného oleja, nesprávne nasadenie olejového filtra alebo naliatie príliš veľkého či malého objemu oleja do motora. Rovnako chybným krokom je aj častý jav vysokej spotreby oleja a s tým spojený spoľah na dolievanie oleja, ale aj v takomto prípade treba vymeniť olej podľa predpisov, pretože nečistoty sú najčastejšie usadené na spodku olejovej vane, ktoré sa samé neodostránia. Tieto chyby vám môžu spôsobiť značné problémy, preto si na ne dávajte pozor.

Rada na záver: Optimálny olej pre vaše konkrétne vozidlo nájdete cez produktový vyhľadávač.

2023-10-24T12:00:21+02:00