//Výmena autobatérie? Pozrite sa, akých chýb sa dopúšťajú vodiči

Máte problém so štartovaním?

Možno nastal čas vymeniť autobatériu. Vyhnite sa najčastejším chybám a majte ju stále nabitú, aj keď jazdíte na systéme štart/stop. Jazdite s pocitom bezpečia a bez obavy, že vás vaše auto nechá v štichu.

 

Aké sú príznaky vybitej autobatérie?

Existuje mylná predstava o tom, že autobatéria sa môže vybiť iba v zime. Áno, je pochopiteľné, že cez zimné mesiace autobatérie v autách dostávajú zabrať najviac. Príznakov vybitej autobatérie, respektíve vybitého akumulátora môže byť niekoľko. Ale ktorý z nich napovedá o tom, že je potrebná výmena?

  • obe svetlá svietia slabšie ako zvyčajne – Pozor, tu sme sa stretli aj s poškrabanými svetlometmi, ktoré bolo treba vyleštiť a zase svietili ako nové.
  • autobatéria zväčšila svoj objem alebo tvar – Ak sa autobatéria nafúkla alebo preliačila, je dobre si ju nechať skontrolovať u profesionálov. Pravdepodobne sa jedná o posledné známky jej života.
  • veľmi pomalý alebo žiadny štart – V zimných mesiacoch by to naozaj bolo na zamyslenie, pretože pri starších alebo naftových autách to je bežný jav. Ale ak sa vám to deje v relatívne teplých mesiacoch, skúste si zmerať výdrž autobatérie. Ak je autobatéria dobrá, chybu treba hľadať inde.
  • naštartované auto sa vypína – Tu môže zohrať rolu aj slabá alebo vybitá autobatéria. Skontrolujte jej stav klasickým spôsobom. Ak je autobatéria dobré nabitá, chyba sa nachádza niekde inde.
  • zápach z autobatérie – Zápach je spôsobený neželanými procesmi, pri ktorých napríklad vznikajú kryštály síry, ktoré plnia autobatériu a zmenšujú jej kapacitu.

 

Aké sú dôvody vybíjania autobatérie?

Ako sme písali vyššie, ak máte problém so štartovaním, jeden z dôvodov môže byť nefunkčná autobatéria alebo pokles prúdu v nej. Áno, aj to sa časom stáva. Autobatéria stráca svoju vitálnosť a môže sa stať, že už nenaštartujete. Naopak, ešte stále môže pár rokov poslúžiť v aute, ktoré si nepýta tak vysoký elektrický prúd.

Šoférskych chýb nie je vôbec málo, ale kde začať? Úplne najväčšou častokrát býva lenivosť. To sa môže preniesť do toho, že ľudia už chodia aj stovky metrov na aute, ale čo to robí s autobatériou?

Krátke trasy – Autobatéria funguje tak, že na zapnutie auta vyprodukuje najväčšie množstvo energie. Autobatéria predpokladá, že pri dlhšej jazde sa energia zase dobije. Tu ale nastáva problém, že pokiaľ auto pravidelne jazdí iba veľmi krátke trasy, autobatéria sa nestíha dobíjať automaticky. Plus k tomu pripočítajte mínusové stupne v zime a vyhrievanie auta na maximálny stupeň a máme to – veľmi rýchle opotrebenie môže viesť k častým problémom so štartovaním alebo samotnou autobatériou.

Pokazený alternátor – mnohé automobily používajú alternátor, ktorý za jazdy generuje energiu pre rádio, svetlomety alebo rôzne iné systémy. Ale ak je alternátor zlý alebo inak nefunkčný, autobatéria odovzdáva energiu, ale naspäť sa nedobíja. Preto sa vám kľudne môže stať, že vám počas jazdy prestane fungovať posilňovač riadenia alebo rovno vypne auto (chyba môže byť aj v kábloch alebo prepojení, ale môže sa to na prvý pohľad javiť ako chyba alternátora).

Chybné alebo skratujúce káble – Hlavne staršie káble zvyknú robiť šarapatu. Určite sa vám to už stalo aj mimo automobil. Mali ste starší produkt, ktorý pri používaní vyhadzoval poistky. Stáva sa. Káble môžu zhrdzavieť, vznikne prepätie, vyššia teplota v spoji a autobatéria sa môže poškodiť. V inom prípade môže jeden komponent poškodiť ten druhý, ale aj oba zároveň. Pri novom prekáblovaní dbajte na prvotnú starostlivosť. Sprej na kontakty vám môže poslúžiť ako perfektná ochrana pred vodou, ktorá spôsobuje neželanú hrdzu.

Príliš vysoká alebo nízka teplota –  Je nám jasné, že väčšina ľudí nemá garáž, kde by si svoje auto skrylo pred zimou alebo extrémnym teplom. Ak odrátame všetky možnosti, ktoré vám určite napadli, rovno napíšeme, čo robiť ak možnosť úkrytu nemáte.

Najlepšie by bolo autobatériu pravidelne dobíjať (ak jazdíte prevažne krátke trate). Autá so štart /stop autobatériami je dobré dobíjať raz za 1-2 mesiace, obyčajné zase raz za 2-3 mesiace. Stále hovoríme o autách, ktoré jazdia krátke trate. Pokiaľ pravidelne jazdíte veľmi dlhé trasy, v podstate ste ušetrili na nabíjaní.

 

Štart/Stop systém

Štart/stop systém sa vyskytuje pri novších autách. Ako píše článok o začiatkoch š/s systému, prvé náčrty vznikli ešte v minulom storočí a tento systém sa začal vyvíjať pre 6 až 8- valcové autá, ktoré mali obrovskú spotrebu. Nápad vznikol v Amerike tak, že autá vo veľkých mestách bežne stáli na križovatkách alebo v zápche. Pri vtedajšej veľmi výkonnej „americkej“ spotrebe 25 litrov na 100 kilometrov si asi viete predstaviť, čo to muselo znamenať pre ovzdušie a peňaženku vodiča.

Ale aký je rozdiel medzi bežnými a štart/stop autobatériami? G. Šimko v rozhovore hovorí, že: „Klasická autobatéria zo seba vydá energiu väčšinou raz pri naštartovaní a potom sa pomaly dobíja pri jazde a už necykluje. Štart/stopové autobatérie musia byť schopné zo seba opakovane vydávať veľké množstvo energie. Zároveň musia vedieť prijať veľa energie naraz v krátkom okamihu. To platí najmä pri najmodernejších autách, ktoré rekuperujú brzdnú energiu. Čo sa týka konštrukcie, na prvý pohľad sú autobatérie takmer rovnaké. Oboje sú olovo-kyselinové batérie.“

Preto si netreba pomýliť typ autobatérie a pre vaše auto zvoľte čo najlepší variant. Štart/stop autobatérie Bueline máte so zárukou 24 mesiacov a ich kvalita a výkon vás prekvapí.

 

Výmena autobatérie

Všetko ste si spočítali a prišli ste k záveru, že treba kúpiť novú autobatériu. Možností je hneď niekoľko. Či už siahnete k vašim predajcom alebo skúsite naše overené a kvalitné autobatérie so zárukou až 30 mesiacov pri vybraných typoch, je to na vás. Podstatné je, aby ste si vybrali svoju správnu veľkosť, potrebné napätie a priaznivú cenu.

 

Ako autobatériu nabíjať?

Dôležité je hlavne dbať aj na tieto body:

  1. Keď vyberáte autobatériu, najskôr odstráňte zápornú svorku. Vždy! Na toto nesmiete zabudnúť. Ak máte z autobatérie odstránenú zápornú, teraz môžete odstrániť kladnú.
  2. Autobatériu vyberiete a uložte na miesto nabíjania. Odporúčaná teplota na minimalizovanie „zlých“ chemických procesov je 5-10 stupňov nad nulou.
  3. Ak máte miesto, môžete pokračovať. Na autobatériu musíte priložiť najprv kladnú svorku, neskôr tu zápornú.
  4. Prečítajte si pokyny nabíjačky, prípade informácie k autobatérii a nastavte správny objem dodanej energie. Ak máte všetko pripravené, môžete spustiť nabíjanie.
  5. Ak nabíjanie prebehlo úspešne, odoberte autobatériu a môžete ju namontovať do auta. Nezabúdajte, najprv pripojte kladný (+) kábel, následne ten záporný (-).

 

2022-12-15T16:17:03+01:00