//Údržba motocyklov: Čomu venovať najväčšiu pozornosť?

Aj váš motocykel si zaslúži pravidelnú údržbu

Vlastníte motocykel a záleží vám na tom, aby fungoval vždy na 100 %? Potom by ste mali dbať na jeho pravidelnú údržbu, ktorá je celkom jednoduchá. Spočíva totiž len v niekoľkých základných úkonoch. Odporúčame ich vykonať každých pár mesiacov, resp. týždňov. Čomu konkrétne venovať najväčšiu pozornosť?

 

Dvojtaktný verzus štvortaktný motor

Motocykle využívajú rôzne typy motorov. Niektoré malé mopedy majú jednovalce, väčšie skútre a motorky sú veľakrát vybavené dvojvalcovými motormi – buď radovými, alebo typu boxer. Stretnúť sa ale môžete aj s trojvalcami a v prípade väčších motoriek aj štvorvalcami.

 
Dvojtaktné motory

Dvojtaktný motor má jednoduchšiu konštrukciu. Jeho pracovný cyklus prebieha v rámci 360° natočenia kľukového hriadeľa. Výhodou je nižšia cena. K nevýhodám zas patrí vyššia hlučnosť, kratšia životnosť, nerovnomerný chod a horšia ekologickosť. Práve preto sa dnes využíva len v niektorých menších mopedoch alebo motorkách.

 
Štvortaktné motory

Štvortaktný motor je v moderných motocykloch populárnejší. Má totiž rovnomernejší chod a nižšiu spotrebu paliva, dosahuje vysoké výkony a jeho benefitom je tiež dlhá životnosť. Pracovný cyklus prebieha v rámci 720° natočenia kľukového hriadeľa. Rozdelený je do 4 fáz – nasávanie, kompresia, expanzia a výfuk.

Naša rada: Aby ste predĺžili životnosť motora a samotného paliva, odporúčame pridávať kvalitné aditívum do benzínu pri každom tankovaní. Za zmienku stojí napríklad DYNAMAX ADITÍVUM DO E10 BENZÍNU 1:1000 150 ML.

 

Výmena motorového oleja

Každý motocykel má výrobcom stanovený interval výmeny motorového oleja. Nájdete ho uvedený v návode na obsluhu. Niektoré motorky ho majú nastavený na 5000 km, mnohé na 10 000 km. Ak jazdíte agresívnejšie, vo všeobecnosti platí, že olej je dobré vymeniť už po 5000 km.

Nezabúdajte: Skontrolujte si, aký typ oleja má ísť do motora vášho motocykla. Dvojtaktné motory potrebujú iný druh ako štvortaktné, keďže olej je miešaný s benzínom a dochádza k jeho spaľovaniu.

Výmena oleja je pomerne jednoduchá. Motor zahrejte na prevádzkovú teplotu, následne ho vypnite, odskrutkujte zátku olejovej vane, nechajte starý olej odtiecť do nádoby, vymeňte olejový filter, zátku vráťte na miesto a dolejte nový olej po rysku.

 

Mazanie reťaze

V prípade motocyklov je mimoriadne dôležité nielen mazanie motora, ale aj samotnej reťaze. Namažte ju každých 500 až 2000 km v závislosti od toho, v akých podmienkach jazdíte. Pred namazaním reťaz poriadne vyčistite. Nepoužívajte mydlovú vodu alebo iné chemikálie, ktoré by mohli poškodiť niektoré komponenty. Dobrou voľbou je napríklad DX MOTOFORCE ČISTIČ RETAZE 400 ML.

Keď je reťaz vyčistená, namažte ju kvalitným mazivom. Použiť môžete napríklad DX MOTOFORCE MAZIVO NA REŤAZ 400 ML. Začnite mazaním oblasti medzi vonkajšou a vnútornou doštičkou, následne mazivo aplikujte medzi vonkajšiu doštičku a stredový valček a nakoniec namažte reťaz po celej šírke.

 

Kontrola prevádzkových kvapalín

Pravidelne kontrolujte nádržku na chladiacu a brzdovú kvapalinu, či náhodou hladina nie je pod ryskou. Minimálne raz za dva roky vymeňte obe tieto kvapaliny. Postupom času totiž prirodzene degradujú a strácajú svoje pôvodné vlastnosti. V dôsledku toho nemusí vaša motorka dobre brzdiť, resp. pri vyššom zaťažení sa môže začať prehrievať.

V tomto ohľade si pozornosť zaslúžia kvalitné brzdové aj chladiace kvapaliny pre motocykle, ako napríklad DYNAMAX 265 DOT4 0,5 L alebo užívateľsky obľúbená chladiaca kvapalina DYNAMAX MOTOFORCE COOLANT -37 1 L.

Rada na záver: Dbajte na správny tlak v pneumatikách. Kontrolujte ho ráno, keď gumy nie sú rozhorúčené a vonkajšia teplota je medzi 20 až 25 °C. Odporúčame preveriť tlak pred každou dlhšou jazdou alebo aspoň raz za 2 týždne. Myslite na to, že výrobca môže odporúčať iný tlak pre prednú a iný pre zadnú pneumatiku.

2023-07-17T10:52:53+02:00