//Radiť cez zuby sa nevypláca: Čo nerobiť pri jazde s manuálnou prevodovkou?

Pár praktických tipov
ako si ušetriť vrásky na čele.

Manuálna prevodovka je spravidla najspoľahlivejším a technicky najjednoduchším typom prevodovky, aký môžete mať vo vašom aute. Aj preto sa vyznačuje dlhou životnosťou a vysokou spoľahlivosťou. Avšak, pokiaľ s ňou narábate nesprávne a nevenujete jej potrebnú pozornosť, dokáže vám narobiť veľké vrásky na čele, pričom v servise utratíte stovky, neraz i tisícky eur. Prinášame vám preto niekoľko praktických tipov, na čo si dávať pozor pri šoférovaní a údržbe.

 

Ako funguje manuálna prevodovka?

Moderné autá využívajú synchronizované manuálne prevodovky, ktoré majú zvyčajne 5 alebo 6 prevodových stupňov. Pozostávajú z 2 základných hriadeľov. Vstupný hriadeľ s pevne namontovanými ozubenými kolesami je pripojený k spojke a prenáša krútiaci moment od motora. Výstupný hriadeľ prenáša krútiaci moment na rozvodovku, cez ktorú ide následne na kolesá. Ozubené kolesá sú na ňom uložené voľne, takže kým nie je zaradený niektorý prevodový stupeň, ich otáčky nie sú rovnaké ako otáčky hriadeľa.

Pred radením rýchlosti je potrebné stlačiť spojkový pedál, čím dôjde k otvoreniu spojky a na ozubené kolesá prevodovky nebude prenášaný výkon motora. Keď zaradíte rýchlostný stupeň, pevne spojíte jedno ozubené koleso s výstupným hriadeľom. Po pustení spojky tak dôjde k prenosu krútiaceho momentu z motora na kolesá a auto sa rozbehne. Synchronizácia v prevodovke zabezpečuje plynulé spojenie ozubeného kolesa s výstupným hriadeľom bez toho, aby dochádzalo k nadmernému opotrebovaniu zubov.

 
Časté chyby pri jazdení s manuálnou prevodovkou

Ak chcete, aby manuálna prevodovka vo vašom aute vydržala spoľahlivo slúžiť čo najdlhšie, vyhýbajte sa týmto chybám a zlozvykom.

 
Pokladanie ruky na radiacu páku

Radiaca páka má často príjemný tvar, takže doslova láka, aby ste si na ňu položili dlaň pri šoférovaní. Tomuto zlozvyku sa však radšej vyhýbajte. Z dlhodobého hľadiska totiž poškodzuje mechanizmus radenia a spôsobuje vznik väčších vôlí.

Naša rada: Pozor si dávajte tiež na pokladanie nohy na spojkový pedál pri jazde. Aj malý tlak môže spôsobiť zvýšené prešmykovanie spojky, v dôsledku ktorého sa rýchlejšie opotrebujú lamely.

 
Státie so stlačenou spojkou

Keď dlhšie stojíte, napríklad na semaforoch, zaraďte neutrál a pustite spojku. Ak necháte zaradený stupeň a stojíte so stlačenou spojkou, zbytočne namáhate spojkové ložisko a skracujete jeho životnosť.

 
Nesprávne narábanie so spojkou

Pri rozbiehaní nenechávajte spojku dlho v zábere. Keď stojíte v kopci, neudržiavajte auto na mieste pomocou spojky a jemného pridávania plynu. Spôsobíte tým nadmerné opotrebovanie jej lamiel.

Jazdenie v príliš nízkych otáčkach

Vyhýbajte sa jazdeniu v nízkych otáčkach, pri ktorých už motor duní a nadmerne vibruje. Takáto prevádzka totiž poškodzuje zotrvačník a všetky komponenty prevodovky.

Nezabúdajte: Pri radení spiatočky vždy zastavte. Ak sa budete snažiť spiatočku zaradiť počas toho, ako sa auto ešte pomaly hýbe smerom dopredu, s veľkou pravdepodobnosťou započujete škrípanie, pri ktorom sa zuby obrusujú a rýchlo opotrebovávajú.

 

Výmena oleja v manuálnej prevodovke

Viaceré automobilky už nepredpisujú interval výmeny oleja v manuálnej prevodovke pretože tvrdia, že sú to doživotné náplne a neodporúčajú ho vymieňať. Je to z dôvodu, že manuálna prevodovka s vyšším nájazdom kilometrov (100 000+ km), nesie znaky opotrebenia, určité vôle a netesnosti a znehodnotený prevodový olej tak vymedzuje nedostatky prevodovky. Ak by sa vymenil za nový, tak to prevodovke môže uškodiť. Odborníci však aj napriek tomu odporúčajú meniť olej v prevodovke každých 5-7 rokov, keďže olej logicky časom degraduje čo výrazne ovplyvňuje jeho kvalitu. Preto aj napriek odlišným názorom odporúčame olej kontrolovať, prípadne dopĺňať a overiť si jeho stav v autorizovanom servise.

Ak sa rozhodnete pre výmenu oleja,  vymeňte ho podľa návodu pre vaše konkrétne auto. Spravidla stačí vypustiť starý olej a cez príslušný otvor naliať správny objem nového.

Medzi obľúbené oleje do prevodovky patrí DYNAMAX HYPOL 75W-90 GL-5 1L  (tiež prevodový olej do synchrónnych prevodoviek vhodný do nákladných áut) a DYNAMAX HYPOL 80W-90 GL-4 1L (vhodný najmä do starších áut, kde sa požadujú stávajúce normy). Vybrať správny olej do vášho konkrétneho auta nemusí byť vždy jednoduché, keďže viskóznu triedu veľakrát nenájdete uvedenú v návode k vozidlu. Odporúčame preto použiť náš produktový vyhľadávač, do ktorého stačí zadať základné údaje o vašom vozidle. Na základe nich sa vám zobrazia vhodné druhy olejov a potrebné objemy.

2023-08-24T15:16:49+02:00