//Predstavuje výmena oleja v prevodovke nutnosť?

Manuál alebo automat?

Éra manuálnych prevodoviek je pomaly na ústupe a v portfóliu každej automobilky už nájdeme aj cenovo dostupnejšie modely vozidiel vybavených automatickou prevodovkou. Rovnako ako mnoho iných dielov majú avšak mnoho spoločného.  Ako je to však s ich údržbou? Zistite viac o potrebe výmeny prevodového oleja, servisných intervaloch ako aj o ponuke prevodových olejov na našom trhu.

 

Olej do automatickej a manuálnej prevodovky

Pre väčšinu vodičov je lepšie a jednoduchšie práve automatické radenie, ale za jednoduchosťou sa skrýva starostlivosť navyše. Práve v automatických prevodovkách sa musí olej vymieňať v pravidelných intervaloch a musí sa dbať na jeho presnú špecifikáciu. Prevodové oleje sa líšia svojím zložením. Do automatickej prevodovky je potrebné pridávať kvalitný olej a vymieňať ho v kratších intervaloch (presný nájazd kilometrov), bližšie určených v servisnej knižke k vášmu vozidlu. Automatická prevodovka je v podstate hydraulický systém, pri ktorom je olej distribuovaný pod rôznym tlakom. Vnútro automatickej prevodovky je viac zaťažované procesmi ako bežná manuálna prevodovka.

Na druhej strane, olej v manuálnej prevodovke je taktiež namáhaný, ale pri konštantnom tlaku, čo znamená, že jeho degradácia je mierna a potreba výmeny nie je až tak naliehavá, určite ale nie je vhodné zanedbávať prinajmenšom jeho kontrolu. V tomto prípade dbáme o to, aby nevznikala žiadna kontaminácia oleja vo vnútri prevodovky, napríklad poškodením gufier, tesnení alebo znehodnotením prevodového oleja opravou samotnej prevodovky. Množstvo prevodového oleja je potrebné kontrolovať a v prípade jeho nedostatku doliať olej podľa odporúčania výrobcu vozidla vzhľadom k jeho špecifikácií a potrebnému množstvu k správnemu fungovaniu a mazaniu.

Tip: Pri manuálnych prevodovkách sú zaužívané väčšinou tzv. „doživotné náplne“. Preto je olej potrebné len kontrolovať, prípadne doplniť, neodporúča sa ho vymieňať. Je to z dôvodu, že manuálna prevodovka s vyšším nájazdom kilometrov (100 000+ km), nesie znaky opotrebenia, určité vôle a netesnosti, znehodnotený prevodový olej tak vymedzuje nedostatky prevodovky. Ak by sa vymenil za nový, tak to prevodovke môže uškodiť.

 

Rozdelenie prevodových olejov podľa kategórie

Poznáme viaceré klasifikácie, ktoré reprezentujú zaťaženie oleja v prevodovke. Ich triedenie je komplikované, jedná sa ale o indexy zaťaženia, trenia, odolnosti voči tlaku a samozrejme od typu základového oleja a jeho aditivácií. Najpoužívanejšou základnou klasifikáciou je API American Petroleum Institute [USA]. zjednodušene podľa tejto klasifikácie triedime prevodové oleje nasledovne:

  • GL-1 Čisté oleje bez aditív pre manuálne radené prevodovky s nízkym trecím a plošným zaťažením
  • GL-2 Pre väčšie namáhanie ako GL-1
  • GL-3 Oleje s malým obsahom aditív pre stredne zaťažené manuálne prevodovky
  • GL-4 Oleje s vysokým obsahom aditív. Prioritne sú používané pre manuálne radené prevodovky a nápravy s hypoidnými prevodom a malým presadením osi. Zjednodušene, sú to tie, na ktorých za jazdy meníme prevodové stupne
  • GL-5 Oleje určené pre hypoidné prevody v ťažkých podmienkach prevádzky s nárazmi a premenlivým zaťažením. Hypoidné prevodovky nesynchrónne – to sú diferenciály, prevodovky, na ktorých prevody radíme pri zastavenom vozidle.
  • GL-6 Oleje pre hypoidné prevodovky pracujúce v extrémnych podmienkach. Tento typ sa vyskytuje veľmi raritne a bežný vodič sa s nimi teoreticky nestretne.

 

Automatické prevodovky: Čo je ATF?

Netreba si mýliť olej do prevodovky a olej do motora. Tieto oleje sú rozdielne, pretože sú použité iné prídavné látky. Olej do prevodovky je zmes rôznych aditív a oleja – táto likvidná látka napomáha k správnemu chodu prevodovky.

ATF je skratka – „automatic transmission fluid – kvapalina pre automatickú prevodovku“. Popíšme si ju trochu viac, aby ste pochopili, na čo slúži.

  • slúži na prenos výkonu a energie (hydrodynamická úloha) – prevodový olej prenáša energiu spaľovacieho motora do prevodovky
  • pôsobí ako hydraulický olej (hydrostatická funkcia) – väčšina ventilov a piestov sa v prevodovke pohybuje tlakom oleja
  • pôsobí ako účinný chladič a čistič povrchu – vnútorné diely sa používaním opotrebúvajú a vzniká železný prach. Olej tento prach do seba pohlcuje a tým sa znehodnocuje
  • vytvára dostatočné trenie na prítlačných plochách kotúčov spojky a chráni tesnenia pred starnutím a stvrdnutím
  • odoláva vysokým teplotám a zabraňuje korózii vnútorných povrchov prevodovky, ktorá je zvyčajne spôsobená vodou, kyselinami a inými chemickými nečistotami v oleji

 

Kedy prichádza výmena oleja v automatickej prevodovke?

Otázka, na ktorú pozná málo ľudí odpoveď, zároveň je veľmi jednoduchá. Kedy a ako často meniť olej v prevodovke? Vašu odpoveď nájdete v servisnej knihe alebo v knihe o informáciách ohľadom auta.
Bezplatne, jednoducho a rýchlo si môžete všetky potrebné údaje k náplniam do prevodovky nájsť v našom DYNAMAX produktovom vyhľadávači, kde vám na základe základných parametrov vozidla (značka, model, motorizácia) odporúčame konkrétnu špecifikáciu a potrebné množstvo prevodového oleja, či už máte automatickú alebo manuálnu prevodovku.

Tip: Pred výmenou alebo dopĺňaním prevodového oleja sa vždy uistite jeho kompatibilitou s daným vozidlom. V prípade nejasnej špecifikácie kontaktujte vášho servisného technika, prípadne predajcu náhradných dielov, ktorý vám s tým rád pomôže.

2022-10-27T10:57:09+02:00