//Naštartujte motorovú pílu a ušetrite na energiách

Zima 2022 a ďalší rok budú pre väčšinu ľudí finančne náročné obdobie.

Postarajte sa o motorové rezacie náradie už teraz a pripravte si zásoby dreva na nasledujúcu sezónu bezstarostne. Vyhnete sa míňaniu stále zdražujúcich energií a to vďaka svojej šikovnosti.

 

Aké ceny energií nás čakajú v roku 2023?

Ceny za rôzne energie porastú. Je v podstate jedno, či sa jedná o elektrinu alebo plyn. V niektorých prípadoch hovoríme až o desiatkach percent (40% a viac). Koniec roka 2022 by ešte nemal byť taký hrozivý. Ceny porastú až od prvého kvartálu 2023. Koľko budeme naozaj platiť za plyn, elektrinu a teplo sa uvidí až na konci roka 2022, keď Úrad pre reguláciu sieťových odvetví vydá finálne cenníky pre budúci rok. No a nám nezostáva nič iné ako prečkať zimu a naozaj si dávať pozor na šetrenie.
Alebo môžeme skúsiť znížiť svoju závislosť a porozmýšľať nad spaľovaním tuhého paliva. To predsa nie je až také ťažké. Pec na tuhé palivo alebo biomasu sa stáva bežná vec už aj v bytových komplexoch. Do takej pece ale potrebujete drevo. To si môžete kúpiť už napílené alebo ušetríte svoje financie a o túto prácu sa postaráte sami, s dobre nabrúsenou motorovou pílou.

 

Zásobovanie sa tuhým palivom

Je naozaj na vás, či si kúpite už napílene drevo na palete alebo „metrovicu“ pre ďalšie spracovanie. Pre domové pílenie by ste si mohli spraviť inventúru, či kálačka, cirkulár a motorová píla sú funkčné, čisté a či všetky olejové a iné prípravky máte doma v dielni. Ako dobre viete, do záhradnej techniky nejde čisté palivo, ale riedi sa s olejom v špecifických pomeroch, ktoré sú určené výrobcom.

Záhradná technika väčšinou funguje na vysokootáčkovom dvojtaktnom motore, v ktorom sa olej do benzínu mieša v pomere 1:50 (nie je to pravidlom, preto si pomer vždy vopred overte). Pri voľbe oleja do motorovej píly odporúčame Dynamax M2T SUPER HP – ide o ropný olej, ktorý aktívne pôsobí proti tvorbe usadenín a jeho premyslený dizajn vám uľahčí nalievanie a manipuláciu.

 

Stačí sfúknuť piliny a odložiť?

Najčastejšia chyba, ktorú robia občasní pilčíci je, že poriadne nevyčistia svoj nástroj po vykonanej práci. Treba si uvedomiť, že sfúknutie pilín alebo prejdenie handrou naozaj nestačí. Miniatúrne čiastočky dreva, zeminy alebo živice sa usádzajú vo vnútri motorovej píly. V častiach, ktorými prechádza reťaz (a nie len to).

Pri plnení pohonnej hmoty do motorovej píly by sme mali myslieť aj na mazanie reťaze. Tu môžete použiť vysoko kvalitný olej na mazanie reťazí, ktorý zabraňuje ich poškodeniu a zaseknutiu. Celkovo zabezpečuje lepšiu priľnavosť oleja k reťazi, čím sa minimalizujú straty oleja. Nezabudnite, že tento olej nie je určený na mazanie motora, ale iba reťazového systému. Ak chcete vyčistiť väčšiu špinu, napríklad z oleja alebo živice, použite čistič na odolnú špinu, ktorý je využívaný v autoservisoch na tie najšpinavšie miesta.

Ak používate aj inú techniku, napríklad cirkulár, krovinorez a podobne, určite nezabudnite na pravidelné mazanie. Na tento účel vám vie pomôcť veľmi účinné mazivo v spreji alebo pokiaľ ste zástanca pasty, máme aj pastovú verziu v tube, ktorá dokáže zniesť extrémne teplotné a tlakové zmeny.

 

Rada na nezaplatenie

Pred tým ako začnete píliť si môžete skúsiť rýchly test funkčnosti. Budete skúšať, či systém, ktorý premazáva reťaz funguje. Jednoduchý trik spočíva v tom, že si naštartujete motorovú pílu a s idúcou reťazou namierite na kus dreva, ale nepílite! Po chvíli by sa na dreve mali objaviť olejové škvrny a to značí, že automatický systém vám premazáva reťaz a vy sa hravo môžete pustiť do prípravy dreva na zimu.

Tip: Motorová píla reže vďaka svojej váhe, netreba na ňu tlačiť, pretože dochádza k rýchlejšiemu opotrebeniu lišty a samotného motora.

 

Opakovanie je matka múdrosti

Končiaca sezóna kosenia je znakom údržby strojov, výmeny oleja a budúce zazimovanie. V minulosti sme už písali o tom, ako na správnu údržbu záhradnej techniky. Ak vás táto téma zaujíma, prečítajte si článok „Poradíme vám, ako predĺžiť životnosť a zvýšiť výkon záhradnej techniky“.

 

2022-09-30T10:33:19+02:00