//ČO ROBIŤ S KLÍMOU?

KLIMATIZÁCIA JE POMOCNÍK, BEZ KTORÉHO SI ŽIVOT V AUTE UŽ ANI NEVIEME PREDSTAVIŤ. POTREBUJE VŠAK NAŠU STAROSTLIVOSŤ.

Podobne ako motor a ďalšie komponenty auta, aj klimatizácia potrebuje, aby ste sa o ňu pravidelne starali. Len tak vám bude slúžiť tak, ako má.

Plesne a baktérie:

Minimálne raz za dva roky by ste s ňou mali absolvovať kontrolu vo vašom servise alebo u niektorého zo špecialistov na klimatizáciu. Takýto interval odporúčajú samotné automobilky, ešte lepšie však urobíte, keď sa na to podujmete každý rok. Ideálne teraz pred začiatkom letnej sezóny. Prečo by ste mali navštevovať servis tak často, keď vám klimatizácia slúži? V prvom rade preto, lebo plniaca zmes zhruba po jednom roku stráca schopnosť eliminovať tvorbu plesní a baktérií. Tie sa vytvárajú najmä vo výparníku – o to viac, keď ste v zimných mesiacoch klimatizáciu nepoužívali. Mali by ste ju zapínať aj v zime. Používaním klimatizácie totiž na jednej strane dochádza k prečisťovaniu a dezinfekcii celého klimatizačného systému, na strane druhej dochádza k premazávaniu všetkých dôležitých častí klimatizácie a predchádza sa tak korózii vo vnútri systému. Plesne a baktérie nespôsobujú len nepríjemný zápach, ale čo je ešte horšie, môžu spôsobiť dýchacie či alergické problémy. Základnú dezinfekciu klimatizácie môžete urobiť aj doma pomocou špeciálnych prípravkov ako je napríklad DYNAMAX ČISTIČ KLIMATIZÁCIE. Pri použití prípravok aplikujete do výduchov klimatizácie. Vyčistíte si tak iba vedenia temperovaného vzduchu. V servise však urobia toho oveľa viac. Demontujú kryty a dostanú sa priamo k výparníku, na dezinfekciu používajú špeciálny prístroj na báze ozónu alebo ultrazvuku, ktorý účinne prečistí celý systém. V súvislosti s čistotou klimatizácie je dôležité, aby ste pri dezinfekcii, resp. každý rok alebo po najazdení 15 000 km menili aj peľový filter. Neverili by ste, čo všetko sa v takom filtri usadí v priebehu jedného roka.

Náš tip: Keď sa chcete vyhnúť vlhkosti vo výparníku, a teda tvorbe plesní a baktérií, tak klimatizáciu vypnite ešte chvíľu (zhruba 2 – 3 minúty) predtým, ako vypnete motor. Výparník sa za ten čas vysuší, odstráni sa z neho para a eliminuje vlhkosť, ktorá by bola živnou pôdou na tvorbu plesní a baktérií.

Doplnenie chladiva:

Pri kúpe auta je klimatizačný systém natlakovaný chladivom, v priebehu rokov však toto médium uniká. Dokonca aj vtedy, keď je systém tesný. Prirodzený úbytok chladiva je zhruba 10 – 15 % hmotnosti (hoci ide o tekutinu, jej množstvo sa meria v gramoch, nie litroch). Keď množstvo chladiva klesne pod určitú úroveň, zníži sa výkon klimatizácie, ale zároveň klesne aj mazanie kompresora a v extrémnom prípade hrozí jeho zadretie. Preto treba chladiace médium pravidelne dopĺňať. V skutočnosti však plnička najprv vákuom vytiahne všetko staré chladivo aj zvyšky špín zo systému a až potom tlakuje nové médium. Spolu s chladivom dodá do systému aj predpísané množstvo maziva a tiež UV farbivo. To slúži na to, aby neskôr pri prípadnom úniku chladiva servisný technik vedel určiť miesto, kde dochádza k úniku. Dotyčné miesto je vďaka vystúpenému UV farbivu ľahko identifikovateľné za pomoci UV svetla a špeciálnych okuliarov. Netesnosť nie je problém iba z hľadiska úniku chladiva, ale aj z toho pohľadu, že sa do systému dostane vlhkosť a tá môže spôsobiť vnútornú koróziu v systéme.

Náš tip: Dohodnite si termín kontroly klimatizácie ihneď, aby ste nemuseli riešiť problémy tesne pred odchodom na dovolenku.

Nehádžte problémy za hlavu:

Na to, aby vám klimatizácia slúžila, potrebuje, aby ste sa o ňu raz za rok postarali aj vy. Okrem toho priebežne sledujte jej činnosť a keď sa objaví akýkoľvek problém – zápach z výduchov klimatizácie, rosenie okien zvnútra, pokles výkonu klimatizácie, neprirodzené zvuky z kompresora… okamžite zájdite do servisu. Aj tu totiž platí, že príliš dlhým odkladaním návštevy servisu si môžete zarobiť na poriadne veľké problémy.

Návod na použitie DYNAMAX ČISTIČU KLIMATIZÁCIE:

1. Mali by ste mať zahriaty motor. Následne ho vypnite.

2. Vyberte kabínový filter. (Umiestnenie sa môže líšiť podľa typu vozidla.)

3. Sprej pred nastriekaním pretraste. Hadičku vsunte do priestoru filtra, najlepšie do otvoru pre sanie vzduchu a sprej celý vyprázdnite.

4. Nechajte odstáť 30 minút, pena za túto dobu skvapalní a vytečie kondenzačným otvorom.

5. Naštartuje motor a vypnite chladenie. Následne pustite vyhrievanie s ventilátormi na maximum. Otvorte všetky dvere a okná. Počkajte 10 minút.

6. Vypnite motor a vložte nový kabínový filter.

Zdroj: Auto magazín
Text: Peter Varga

2019-05-24T16:07:38+02:00