//Všetko čo potrebujete vedieť o AdBlue v naftových motoroch

Strašiak alebo hrdina v boji
za ekologickejšiu prepravu?

AdBlue vyzerá ako strašiak, ale jeho výhoda pre negáciu vysokých emisií je obrovská. V článku sa dozviete základné informácie o tejto čarovnej tekutine, ktorá sa používa pri prevádzke niektorých naftových motorov.

 

Čo je AdBlue a z čoho sa skladá?

AdBlue je číry kvapalný prípravok na redukciu škodlivých látok v dieselových motoroch. Mnohí motoristi si využitie tejto kvapaliny interpretujú rôznymi, občas tragickými scenármi, ako sa AdBlue vo vnútri motora mieša s naftou a poškodzuje motor. Alebo ako sa veľkí dieseloví giganti spriahli proti vodičom. Tieto tvrdenia sa však nezakladajú na pravde. Mimochodom, AdBlue sa vôbec nedostáva do kontaktu s motorovou naftou, ale s výlučkami, ktoré vychádzajú z motora až do výfuku, ale to si popíšeme v článku nižšie.

Zloženie AdBlue je jednoduché. Podľa známych informácii ide o chemicky vysoko čistý vodný roztok močoviny a demineralizovanej vody. Jej presné zloženie je 32,5% močoviny a 67,5% demineralizovanej vody. Bod začiatku kryštalizácie je pri teplote približne -11 °C, ktorá je špecifikovaná v norme DIN 70070. To znamená, že AdBlue v kanistry v aute pri nízkych teplotách môže zamrznúť.

 

Dojazd plnej nádrže AdBlue

Dojazd automobilu určuje predovšetkým veľkosť nádrže a inak to nie je ani pri AdBlue nádržiach. Ich veľkosť je naozaj rôznorodá, ale v podstate by sme mohli povedať, že AdBlue nádrže sú dostatočne veľké a väčšinou vydržia celý servisný interval. Alebo inak.

Priemerná spotreba AdBlue je približne 4 – 6% spotreby paliva. V číslach to vyzerá tak, že približný objem spotreby sa pohybuje niečo pri 0,5 až 2 litre na 1.000 prejazdených kilometrov. Logicky, všetko záleží na štýle jazdy.

Dĺžka dojazdu je ovplyvnená viacerými faktormi. Uvádza sa, že auto/kamión/dodávka prejde s plnou nádržou AdBlue približne 5 – 30 tisíc kilometrov. Výhodou je, že sa nemusíte báť toho, že sa vám táto tekutina minie. A to z dôvodu, že legislatívou je dané, že auto vám prvýkrát zasvieti kontrolku doplnenia AdBlue už pri 2400 kilometroch. Druhýkrát vám začne blikať približne pri 600 kilometroch a auto sa prepne do špeciálneho režimu. Pri prekročení „dojazdu” sa auto už nebude dať naštartovať, no ak miniete celý dojazd počas jazdy, tak sa Vám motor nevypne, ale bude pokračovať ďalej v prevádzke, pokiaľ ho nevypnete sami, ale potom už nepôjde naštartovať, kým znovu nedoplníte AdBlue. V niektorých prípadoch sa môže stať, že po „vyčerpaní dojazdu” Vám bude musieť s ďalším štartom pomôcť autoservis.

Tip 1: Plniace hrdlo nádrže pre AdBlue sa nachádza hneď vedľa plniaceho hrdla palivovej nádrže, uzáver tejto nádrže zvyčajne býva modrej farby.

Tip 2: Pre pohodlné jazdenie si vždy pre istotu nechajte jednu nádobu s AdBlue v aute.

 

Ako funguje AdBlue v aute?

Poďme sa pozrieť, ako to teda funguje „pod kapotou“.

Koncom roku 2015 zaviedla Európska únia zatiaľ najprísnejšiu emisnú normu Euro 6. Tá sa zameriava najmä na naftové vozidlá, pretože prirodzene produkujú viac výlučkov CO2 a oxidu dusného (NOx) ako tie benzínové.

Funguje to navonok veľmi jednoducho. Vozidlo opatrne vstrekuje AdBlue kvapalinu do výfukových plynov (mimo motor), ktoré sú produkované spaľovacím motorom. Tu prichádza na rad amoniak v močovine, ktorý rozkladá emisie NOx pomocou série chemických reakcií. To má za následok to, že váš výfuk namiesto toho uvoľňuje do atmosféry iba dusík a vodnú paru. Tento chemický proces vie znížiť vyprodukované emisie až o 90%.

Tip: Najdôležitejšie je, že nejde o prísadu do paliva. Miešanie AdBlue a nafty môže byť veľmi nákladnou chybou. Ak máte podozrenie, že ste do tej istej nádrže naliali naftu aj AdBlue, tak auto neštartujte. V takomto prípade nechajte auto odtiahnuť do servisu, kde zhodnotia stav jeho poškodenia.

 

Používanie AdBlue pri nízkych teplotách

Odporúčaná teplota skladovania je od -11 °C až do 25 °C. Exteriérové plusové teploty teoreticky neviete ovplyvniť, to je v poriadku. No ale čo keď sú mínusové? Väčšina áut, ktoré používajú AdBlue majú zabudovaný ohrevný systém, ktorý pri mínusových teplotách ohrieva čerpadlo v AdBlue nádrži a samotné potrubie až k vstrekovaču. Systém funguje tak, že ak sú veľmi nízke teploty, počítač a senzory vám dávajú pár desiatok minút (cca 20 minút pri – 15°C) na ohrev, kedy „ignorujú“ údaje. Ak sa ani do 20 minút sústava neohreje a AdBlue systém ostane nefunkčný, zasvieti vám kontrolka.

2023-01-24T16:47:24+01:00