//Škola starostlivosti: kedy je dobré na aute vymeniť brzdy?

Nezanedbávajte kontrolu a následnú výmenu najdôležitejšej
časti na vašom aute

Chráni totiž celú posádku a ostatné osoby na vozovke. V článku vám popíšeme jednotlivé komponenty a princíp fungovania brzdového systému. Taktiež sa dozviete, kedy je dobré ho vymeniť za nový a kde použiť čistič bŕzd.

Z čoho sa skladajú kotúčové brzdy?

Medzi štyri základné brzdové komponenty patria brzdové platničky, brzdové kotúče, brzdové strmene a samotná brzdová kvapalina. Všetky štyri súvisia s kvalitou brzdenia. Stačí, že jedna súčasť sa opotrebuje a už to je citeľné, priam až životu nebezpečné.

Keby ste rozobrali kotúčové brzdy v aute, zistili by ste nasledovné:

  • Brzdový kotúč – kotúč je pripevnený k náboju kolesa a kopíruje jeho otočenia.
  • Hydraulický systém – tvoria ho hadičky a rôzne potrubia. Pri stlačení pedálu sa nimi presúva natlakovaná brzdová kvapalina, ktorá sa zatlačí do strmeňa a ten následne vyvinie tlak na platničky. Výsledkom je brzdenie kolesa.
  • Brzdový strmeň – zakrýva časť kotúča. V jeho vnútri sa nachádza systém, ktorý vďaka hydraulike zatlačí na kotúč bŕzd a spôsobí zastavenie kolesa.
  • Brzdové platničky – nachádzajú sa v strmeni. Keď strmeň dostane signál z brzdového pedálu aby zatlačil, platničky sa začnú posúvať smerom ku kotúču a tým dochádza k zabrzdeniu celého kolesa.

Vyššie uvedené diely ma každé koleso. Stlačením pedálu sa brzdové platničky dotknú kotúča, čím naň vyvíjajú tlak. Vzniká trenie týchto dvoch komponentov a vďaka tomu dochádza k zmene kinetickej energie na tepelnú. V skratke, čím viac a dlhšie brzdíte, tým je všetko okolo bŕzd teplejšie. Brzdová kvapalina je navrhnutá tak, aby teplo absorbovala a zároveň sa nedostala do bodu varu.

Príznaky opotrebenia bŕzd môžu byť rôzne

Signály opotrebenia môžete vidieť, cítiť a počuť. Nasledovne vám popíšeme jednotlivé časti, pri ktorých nesmiete zabúdať na pravidelnú obnovu, prinajmenšom ich každoročnú prehliadku pri výmene pneumatík.

  • Kedy vymeniť brzdové platničky v aute a použiť čistič bŕzd? Tento komponent je potrebné vymieňať častejšie ako kotúče. Teoreticky to viete zistiť aj voľným okom, pokiaľ máte typ diskov, cez ktoré voľným okom vidíte ich stav. Pokiaľ sa vám zdá, že sú už dostatočne tenké alebo opotrebované (cca 2-3 mm), jednoducho ich vymeňte.

 

 

Tip: Vo väčšine platničiek je umiestnený špeciálny kus kovu, na ktorom sa nachádza platnička (predstavte si podložie a na nej platničku). Keď sa platnička opotrebuje na úroveň daného kovu, ktorý sa pri brzdení dostane do kontaktu s kotúčom, vytvára neprirodzený zvuk (škrípanie) alebo volant vytáča do jednej zo strán, toto značí, že je potrebná výmena. Pri novších autách to automaticky ukáže palubný počítač.

Poznámka: prosíme vás, na prvý tip sa nespoliehajte, možno práve váš typ bŕzd to nemusí mať

Pokiaľ máte platničky ešte v poriadku, odporúčame ich pravidelne čistiť. Najlepšie riešenie je použiť čistič bŕzd v spreji, pretože ním môžete čistiť a odmasťovať brzdové, spojkové, prevodové a aj palivové časti vozidla. Takto dokážete predísť prípadným problémom alebo neželaným zvukom pri brzdení.

  • Kedy na aute vymeniť brzdové kotúče? Vo všeobecnosti by mali brzdové kotúče vydržať približne 3-krát dlhšie ako platničky. Ich životný cyklus je dlhý cca 100.000, až 300.000 kilometrov. Závisí od kvality komponentu a štýlu jazdy.

Hrúbku používaného kotúča voľným okom určite neodmeriate. Skôr si na ňom všímajte praskliny alebo viditeľnú koróziu. Tá môže značiť, že kotúč sa postupne, ale isto rozpadá a chradne.

 

 

Tip: Jedným z príznakov staršieho a poškodeného kotúča je jeho zvlnenie. Zvlnený komponent pri brzdení vytvára citeľné vibrácie alebo spôsobuje buchotavý zvuk, ktorý sa šíri smerom od nápravy.

Pri ešte dobrom, ale miestami špinavom brzdovom kotúči môžete taktiež použiť čistič bŕzd, ktorý je určený na všetky komponenty v brzdovom systéme.

  • Kedy v aute vymeniť brzdovú kvapalinu? Brzdová kvapalina je najdôležitejšia kvapalina v aute. Zaručuje nám bezpečnosť, no napriek tomu na ňu stále vodiči zabúdajú. Zadovážte si kvalitnú brzdovú kvapalinu a buďte pri šoférovaní bez obáv.

Meniť ju treba približne každé 2-4 roky. Kvapalina je dôležitým médiom, ktoré prenáša tlak z brzdového pedála do strmeňa, vďaka ktorému auto zabrzdí. Je isté, že kvapalina po čase na seba naviaže vlhkosť (aj keď vám vozidlo stojí a je nevyužívané), kedy sa pedál, a celkovo brzdy môžu začať správať neprirodzene a už v tomto momente je neskoro.

 

 

Dôvodom je, že brzdová kvapalina na seba naviaže už spomínanú vlhkosť a tým pádom sa s ňou zriedi. Keď pedál stlačíte a brzdový systém sa rozžeraví, horúčava sa prenáša na kvapalinu a keďže je nasýtená čiastočkami vody, tak začne vrieť alebo sa zmení na vodnú paru. Nastáva nechcený stav, kedy stláčate pedál, ktorý ale nefunguje (pretože brzdová kvapalina dostatočne neprenáša tlak) a auto sa nekontrolovane rúti bez brzdenia. Áno, možno to vyzerá ako z filmu, ale pokiaľ zanedbáte pravidelnú starostlivosť, toto sa jedného dňa môže stať.

Brzdový systém si nechajte preveriť u profesionálov

V tomto prípade to bez špeciálneho náradia určite doma neskúšajte. V systéme je natlakovaná brzdová kvapalina, ktorá neprofesionálnym prístupom môže zmeniť tlak, pohltiť na seba vlhkosť a s bezpečným brzdením sa môžete rovno rozlúčiť. Existuje viac typov brzdovej kvapaliny. Záleží na vašich preferenciách a najviac vyhovujúcom type, ktorý udáva výrobca automobilu. U nás máte na výber z rôznych druhov brzdových kvapalín. Ak si nie ste istí, stačí sa poradiť so servisným technikom, ktorý vám pomôže vybrať tú správnu.

2022-06-21T17:39:02+02:00