//Oleje do záhradnej techniky – základ predsezónnej údržby!

Využite jarné dni a naštartujte záhradnú techniku.


Zanedbali ste posezónny servis? Alebo len jednoducho chcete, aby bola vaša záhradná technika 100-percentne pripravená na novú sezónu? V oboch prípadoch ste na správnom mieste. Poradíme vám totiž, čo by ste mali vedieť o jej jarnej údržbe. A hneď na úvod môžeme prezradiť, že hlavnú úlohu si v tomto prípade „strihnú“ oleje do záhradnej techniky.

 

Prebúdzanie zo zimného spánku

Väčšina záhradkárov a domácich kutilov nezažíva cez zimu úplne najrušnejšie obdobie. Samozrejme, vždy sa nájde nejaká aktivita, no s chladnejším počasím jej prirodzene ubúda. S nástupom teplejších dní sa však začína prebúdzať zo zimného spánku príroda aj záhradná technika. Zásadným rozdielom ale zostáva, že zatiaľ čo príroda zvládne jarné prebúdzanie aj bez vašich výraznejších zásahov, záhradnej technike musíte venovať patričnú pozornosť.

 

Záhradná technika a jej predsezónna údržba

Pamätajte, že záhradná technika vám vydrží podľa toho, koľko času a námahy investujete do jej údržby. Vzhľadom k tomu vám asi nemusíme prízvukovať, že by ste ju mali pravidelne čistiť, resp. udržovať v čistote. A to bez ohľadu na to, či ide o kosačky, krovinorezy, vyžínače, motorové píly alebo iné praktické stroje.

 

Prvým krokom predsezónnej údržby vašej záhradnej techniky by teda malo byť jej precízne vyčistenie. Aj keď, na druhej strane, k tomu by sa malo s najväčšou vážnosťou pristupovať hlavne pred zazimovaním jednotlivých mašiniek. Každopádne, ako sa hovorí, lepšie neskoro ako nikdy, no nie?

 

Základom sú oleje do záhradnej techniky

Dá sa povedať, že alfou a omegou správnej predsezónnej údržby sú oleje do záhradnej techniky, resp. ich výmena/doplnenie. Prečo?

  • mažú motor,
  • optimalizujú výkon motora,
  • zmenšujú trenie,
  • starajú sa o odvod tepla a zároveň zamedzujú prehrievaniu motorov,
  • ochraňujú trecie plochy pred koróziou.

Pozor! Nie je však olej ako olej. Zo širokej trhovej ponuky si v súčasnosti musíte vedieť správne vybrať. Oleje do záhradnej techniky kupujte s ohľadom na typ motora, akým disponujú vaše stroje.

 

 

Záhradná technika s dvojtaktným, resp. štvortaktným motorom

Dá sa povedať, že alfou a omegou správnej predsezónnej údržby sú oleje do záhradnej techniky, resp. ich výmena/doplnenie. Prečo?

Pri výbere olejov určených nielen na predsezónnu údržbu je nevyhnutné prihliadať na typ motora, akým disponuje vaša záhradná technika. V zásade môže ísť o dvojtaktný alebo štvortaktný motor. Čo sa týka olejov do dvojtaktných motorov, nezabúdajte ich prilievať priamo do benzínu. Akým pomerom? Riaďte sa pokynmi výrobcu/predajcu vašej záhradnej techniky.

Náš tip: Pokiaľ vlastníte záhradnú techniku so štvortaktným motorom, doprajte jej olej Dynamax M4T Super. Jedná sa o vysokokvalitný ropný olej vyrobený modernou technológiou. Vyznačuje sa veľmi dobrou odolnosťou voči oxidácii, pričom efektívne chráni pred koróziou a zabraňuje tvorbe usadenín. Navyše, prispieva aj k znižovaniu hlučnosti danej techniky a spotreby paliva.

 

Ako často meniť oleje do záhradnej techniky

Záhradná technika si vyžaduje personalizovanú starostlivosť v závislosti od toho, o aký konkrétny typ ide. Informáciu o tom, ako často meniť oleje do záhradnej techniky, by vám mal teda poskytnúť jej výrobca, resp. predajca. Koniec koncov, konkrétne pokyny by ste mali nájsť aj v prevádzkových manuáloch. Ako príklad môžeme uviesť, že napríklad taká klasická motorová kosačka si vyžaduje výmenu oleja zhruba po každých 20 až 50 hodinách prevádzky. V praxi to znamená, že olej by ste mali meniť približne raz za rok – najlepšie práve pred sezónou. Ideálnym časom na jeho výmenu je príjemné slnečné počasie.

2022-04-29T11:44:03+00:00