//Kontrola vozidla pred jazdou do zahraničia: Týmto veciam venujte pozornosť!

Kontrola vozidla pred jazdou do zahraničia: Týmto veciam venujte pozornosť!

Chystáte sa na dovolenku autom? Potom vám pravdepodobne záleží na tom, aby celá cesta prebehla čo najhladšie a najbezpečnejšie. Na poruchu motora, defekt či dopravnú nehodu radšej ani nechcete pomyslieť. Nepredvídateľné problémy vás môžu prekvapiť kedykoľvek, no existujú spôsoby, ako ich riziko čo najviac minimalizovať. A práve tu sa k slovu dostáva kontrola vozidla pred jazdou do zahraničia. Čo konkrétne si všímať? Máme pre vás niekoľko praktických tipov.

Kontrola oleja v motore

Olej zohráva v motore kľúčovú úlohu. Nielenže maže pohyblivé komponenty, ale navyše ich aj chladí a zabraňuje nadmernému opotrebovaniu. Ak máte v aute už starý olej, prípadne jeho hladina nie je dostatočná, motor sa môže rýchlejšie poškodiť a v najhoršom prípade vás zradí počas jazdy.

Kontrola oleja v aute je preto hneď prvá vec, ktorú by ste mali spraviť pred cestou. Ak sa blíži interval výmeny, vymeňte ho radšej pred dovolenkou. A keď vidíte, že jeho hladina je už pri ryske minima, dolejte ho.

Praktický tip: Motor môže pri jazde prirodzene spotrebovávať určité množstvo oleja. Niektoré autá ho minú viac, iné menej. Preto majte v kufri malú fľašku s čistým kvalitným olejom, aby ste ho v prípade potreby mohli doliať. 

Výmena chladiacej kvapaliny

Ako už napovedá jej názov, chladiaca kvapalina má za úlohu chladiť motor. No keď je už príliš stará, nedokáže efektívne odvádzať teplo a motor sa môže začať prehrievať. Riziko problémov hrozí obzvlášť pri jazde na dovolenku, keď je auto plne naložené a vonku zúria neznesiteľné horúčavy.

Interval výmeny chladiacej kvapaliny je 2 až 3 roky. Kvalitné chladiace kvapaliny s dlhou životnosťou nájdete v našej ponuke. Aj keď máte v aute pomerne novú chladiacu kvapalinu, pred jazdou skontrolujte jej hladinu a pozrite sa, či náhodou niekde neuniká.

Vizuálna kontrola vozidla pred jazdou

Okrem prevádzkových kvapalín pred cestou skontrolujte aj celkový stav auta. Pozrite sa, či náhodou netreba vymeniť stieracie lišty na stieračoch. Preverte funkčnosť svetiel. A špeciálnu pozornosť venujte pneumatikám. Keď vidíte, že sú už veľmi staré, zjazdené alebo majú poškodené bočnice, radšej ich vymeňte za nové. Pred jazdou ich nezabudnite nahustiť na optimálny tlak.

Naša rada: Skontrolujte, či máte v aute sprej na defekt. Pri prepichnutí pneumatiky vám pomôže rýchlo zaceliť dieru a dôjsť k najbližšiemu servisu bez toho, aby ste museli prácne meniť koleso alebo volať odťahovú službu. 

Čistenie a kontrola klimatizácie v aute

Kontrola vozidla pred jazdou na dovolenku by mala určite zahŕňať aj preverenie funkčnosti klimatizácie. Keď zapnete klímu vo vašom aute, po pár sekundách by ste mali z výduchov cítiť príjemne chladný vzduch. Ak máte pocit, že klimatizácia chladí akosi slabšie, prípadne po zapnutí vydáva zvláštne zvuky, pravdepodobne ju treba doplniť.

Zoberte svoje auto do servisu a nechajte si vymeniť náplň v klimatizácii. Špeciálny prístroj odsaje staré chladivo a natlakuje do systému nové, vďaka čomu bude klíma naďalej fungovať na 100 %. Nemusíte sa tak obávať, že znenazdajky prestane chladiť počas cesty.

Už žiaden nepríjemný zápach!

Pred dlhšou cestou odporúčame vydezinfikovať celý klimatizačný systém. Odstránite tak škodlivé zárodky plesní a baktérie, ktoré sa tvoria na výparníku či vzduchových potrubiach a spôsobujú zápach. Čistenie klimatizácie je pritom veľmi jednoduché – stačí použiť špeciálny sprej DXT8 ČISTIČ KLIMATIZÁCIE 400ML.

Tip na záver: Pri ceste na dovolenku je dobré mať v aute hasiaci prístroj. Pri vysokých letných teplotách je riziko požiaru vyššie ako v zimných mesiacoch. Ak ho aj nevyužijete vy, nikdy neviete, či ním niekedy náhodou nepomôžete inému vodičovi.

2024-06-13T12:40:07+02:00