//Kedy môžem prezuť pneumatiky? Tipy a odpovede

Každoročné prezutie pneumatík
nemusí byť na škodu

Ak ste názoru, že to ešte jeden rok dojazdíte na zimných gumách, zbystrite pozornosť. V článku sa okrem základných informácií o prezutí dozviete aj to, čo na to hovorí náš zákon.

 

Prezutie pneumatík vo všeobecnosti: rozdiely v gumách

Každá pneumatika sa od seba líši svojím zložením a medzi letnou a zimnou je obrovský rozdiel a to nie len v dezéne? Pre niekoho novinka, pre niekoho nie. Jedným z hlavných dôvodov prečo to tak je, je vplyv počasia, ktoré ovplyvňuje podmienky na vozovke a tým sa vyžaduje aj rôzne správanie pneumatík – ich tvrdosť na ceste.

Medzi hlavné rozdiely by sme mohli priradiť:

  • Rozličný materiál použitý pri výrobe – na výrobu zimnej pneumatiky sa využíva zmes, ktorá je „vo finále“ mäkšia ako tá letná. Dôvodom je zvýšený obsah oxidu kremičitého, ktorý zabraňuje vytvrdzovanie gumy.
  • Odvádzanie vody – nechcený jav, ktorý sa nazýva aquaplaning je to, čo sa môže stať keď kolesá nestíhajú odvádzať vodu a celé sa doslova obalia vodou. Automobil je neovládateľný a vodič má pocit, že jeho auto sa šúcha po hladine vody, čo je koniec-koncov aj pravda. Na toto sú lepšie uspôsobené letné pneumatiky. Pre tvar, hrúbku a rozmiestnenie dezénu na zimných pneumatikách sa pri búrke výrazne zvyšuje riziko, že dostanete aquaplaning.
  • Označenie pneumatík – pri prezúvaní pneumatík si na toto dajte pozor. Zimné pneumatiky majú svoje špecifické označenie. Buď to je symbol vločky, 3-vrcholy alebo skratka M+S (Mud [brato] + Snow [sneh]).

Tip: Označenie M+S sa môže nachádzať aj na celoročných pneumatikách, preto je dobré pri prezutí gúm naozaj vedieť, ktorý typ vám vyhovuje.

Prezutie pneumatík: pravidlo 7

Zákon o premávke na pozemných komunikáciách hovorí, že: „Na idúcom motorovom vozidle s výnimkou motocyklov a zvláštnych motorových vozidiel sa v čase od 15. novembra do 15. marca musia používať pneumatiky so zimným druhom dezénu s označením M+S, M/S alebo MS alebo s terénnym druhom dezénu. Podrobnosti ustanoví vykonávací predpis.“ To znamená, že minimálne do 15. marca by sme mali mať zimné pneumatiky, avšak pokiaľ je na vozovke súvislá vrstva snehu, ľad alebo námraza alebo je možné takéto poveternostné podmienky predpokladať.

Ďalšie nepísané pravidlo je to, že na zimné pneumatiky prezúvate vtedy, keď teplota zopár dní po sebe klesne pod 7 °C. Naopak, na letné môžete prezuť po zákonnom termíne a vtedy, keď ranná teplota opakovane neklesá pod 7 °C. Radšej sa riaďte pravidlom: “radšej na zimných v lete, ako v zime na letných.” Viete ako to býva počas apríla – počasie sa vie občas poblázniť a behom týždňa vie mrznúť, ale byť aj nad 20 stupňov… Radšej počkajte na stále teploty.

Riešiť prezutie pneumatík alebo jazdiť celoročne na zimných pneumatikách?

Jednoduchá vec, ktorú si málo ľudí neuvedomuje. Neraz si človek povie: „ale veď ich ešte vyjazdím a na budúcu sezónu kúpim nové…“ Takéto uvažovanie dáva zmysel, ale je tu pár faktorov, na ktoré treba myslieť.

  • Vyššia spotreba pri používaní zimných pneumatík počas letných mesiacov – hovorí sa o 5 – 10% navyše (rátajte cca 0,5l na 100km).
  • Keď sa oteplí a cesty sa rozohrejú, zimné kolesá strácajú svoje jazdné vlastnosti, preto sa môže brzdná dráha na zimných pneumatikách natiahnuť aj o 20%+.
  • Pri vyšších teplotách v letných mesiacoch sa mäkká zmes v zimných pneumatikách prehrieva, čo zvyšuje hlučnosť vozidla.

Nielenže miniete viac na tankovaní, ale zvýšite aj riziko nehodovosti na cestách. Naozaj sa neoplatí radšej prezutie pneumatík?

 

Prezutie pneumatík za celoročné?

Celoročné pneumatiky môžu byť jedným z riešení. Konečné rozhodnutie je na vás. Vypíšeme vám, v ktorých prípadoch môžete začať rozmýšľať o ich použití. Vidina ušetrenia peňazí je naozaj lákavá. Kúpite 2 páry pneumatík a v podstate ďalej nemeníte, tým pádom ušetrite na ich sezónnej výmene.

Ich výroba je veľmi náročná, pretože musia vydržať a zároveň fungovať dobre tak ako pri -20 °C, tak aj pri +30 °C. Ich používanie by mohli zvážiť ľudia, ktorí sa počas zimy a leta nevyskytujú vo veľmi nehostinných podmienkach. Ak máte overené, že napríklad počas celej zimy chodíte po čistej asfaltke a nestáva sa, že týždne to u vás vyzerá ako na klzisku, môžete porozmýšľať aj nad týmto typom pneumatík. Avšak, odporúčame to prebrať aj s pracovníkom autoservisu vo vašom regióne.

 

Prezutie pneumatík a ich čistenie

Keď už nahodíme minulo sezónne kolesá, tak nech vyzerajú reprezentatívne. Ale ako to docieliť? Úplným základom je ich skladovať v tieni a v suchom prostredí. Po ich výmene môžete gumenú časť postriekať leskom na pneumatiky, ktorý čistí a oživuje všetky druhy pneumatík. Vďaka svojmu špeciálnemu zloženiu rozpúšťa nečistoty a tak dodá pneumatikám nový lesk. Prípravok dlhodobo ošetruje a chráni ich pred opotrebovaním, popraskaním a vznikom trhlín.

Na vyčistenie diskov existuje veľmi účinný a lacný prípravok na hliníkové časti, ktorý môžete použiť pri chrómovaných, poniklovaných a hliníkových diskoch. Tento účinný prípravok obsahuje látky zabraňujúce korózii a zároveň zanecháva povrch lesklý, čistý a žiarivý.

Ak sa obzeráte po nových pneumatikách, či náhodou zariaďujete svoju vlastnú dielňu, značka EURO-VAT vám vie pomôcť s výberom kvalitných produktov, bez ktorých sa žiadne vozidlo alebo garáž nezaobíde.

Tip: Je jedno, či máte letné, zimné alebo celoročné pneumatiky. Sprej na defekty za pár eur vás podrží v nečakaných situáciách, preto ho majte v aute stále poruke.

2023-03-10T10:35:29+01:00